1360 kg śniętych ryb w Odrze. Nie stwierdzono obecności złotej algi

363416689 817399320187806 5943999678639550265 n
Kastelik

Szymon Kastelik

28 lipca, 2023

Od 26 lipca z Odry przy granicy polsko-czeskiej wyłowiono ponad tonę śniętych ryb. Napłynęły od strony Czech. Trwa wyławianie pojedynczych sztuk. 

W środę, 26 lipca przy granicy polsko-czeskiej na Odrze zauważono martwe ryby. - 26 lipca br. w godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu (oraz starego mostu drogowego) w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby - poinformowały Wody Polskie. Organizacja dodała, że źródła śnięcia ryb nie stwierdzono na terenie Polski.

Swoje działania podjęły polskie służby. W środę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwołał sztab kryzysowy. Na rzekę po polskiej stronie i na granicy polsko-czeskiej w Chałupkach wypłynęli funkcjonariusze PSP, OSP, Wody Polskie RZGW Gliwice oraz Straży Rybackiej. Rozpoczęło się wyławianie ryb.

Na rzece w miejscowości Olza strażacy stworzyli zaporę ze specjalnej siatki, która wychwytuje śnięte ryby.

Działania interwencyjne od wczoraj prowadzą także służby czeskie, na których terenie doszło do padania ryb. Także na obszarze Republiki Czeskiej, w wodach rzeki Odry zamontowane zostały zapory wygradzające. Kontynuowane są również działania mające na celu ustalenie przyczyn zdarzenia.

W czwartek rano wojewoda śląski poinformował, że z rzeki wyłowiono już ponad tonę śniętych ryb. Akcja będzie kontynuowana do momentu, kiedy martwe ryby przestaną napływać. Pobrano również próbki wody na odcinku Odry przy Chałupkach. Nie stwierdzono obecności tzw. złotych alg.

W czwartek do godziny 11:00 wyłowiono ok. 1360 kg śniętych ryb. Na miejscu pracują Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oraz Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach. W rzece po polskiej stronie pojawiają się już pojedyncze sztuki martwych ryb. 

fot. SUW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3