Wodę ze stacji w Wilkowicach trzeba przegotować

Tap 791172 1920

Redakcja

28 lipca 2023

Woda pochodząca ze Stacji Uzdatniania Wody w Wilkowicach przy ul. Harcerskiej nadaje się do spożycia i celów higienicznych. Najpierw PPIS w Bielsku-Białej informował o wykryciu groźnej bakterii, ale w kolejnych komunikacie przekazał informacje o jej "mętności" i "chlorze wodnym".

Przypomnijmy, że 26 lipca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej poinformował, że w wodzie ze Stacji Uzdatniania Wody w Wilkowicach przy ul. Strażackiej wykryto bakterie Escherichia coli oraz grupy coli i z uwagi na skażenie, woda nie nadaje się do picia i użytkowania. Sytuacja dotyczyła ok. 6,5 tys. odbiorców z powiatu bielskiego i żywieckiego. 

- Woda z kranu nie nadaje się do spożycia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych. Woda podawana z sieci nie jest zdatna do kąpieli. Woda może być używana tylko do takich celów jak spłukiwanie toalet. Szczególnie narażone są osoby z osłabioną odpornością, niemowlęta i małe dzieci - informował dwa dni temu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej.

Ale już w komunikacie z 27 lipca sanepid przekazał, że w próbkach ze stacji przy ul. Harcerskiej z 26 lipca nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli oraz bakterii grupy coli. - Stwierdzono natomiast ponadnormatywną wartość parametrów: mętność, chlor wolny - czytamy w nowym komunikacie. 

Woda zatem nadaje się do spożycia oraz można korzystać z niej do celów higienicznych. Należy jednak najpierw ją przegotować. 

- Woda ta może być także wykorzystywana do innych celów sanitarno-higienicznych. Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu - dodaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.2µg/m3