100 procent postojowego dla górników. "To niekonstytucyjne, nieuczciwe i niesolidarne"

1280px Kopalnia Wujek Szyb

Redakcja

8 czerwca 2020

W poniedziałek rano minister aktywów państwowych Jacek Sasin ogłosił, że 10 kopalń PGG i 2 kopalnie JSW wstrzymają wydobycie na 3 tygodnie. Górnicy z tych zakładów mają otrzymać 100 procent postojowego. Ta druga decyzja spotkała się z krytyką w Internecie.

Dosyć skrajne stanowisko zajęła między innymi dziennikarka Eliza Michalik. Na Twitterze napisała - Dlaczego górnicy mają otrzymać 100 procent wynagrodzenia za czas przestoju, a inni pracownicy nie? To niekonstytucyjne, nieuczciwe i niesolidarne. Wszyscy mają problemy z pracą, wielu miało postojowe i teraz klepie biedę. Co to ma być: państwo równych i równiejszych?

Podobne opinie można przeczytać w innych komentarzach odnoszących się do sprawy. O tę "nierówność" pomiędzy górnikami a pozostałymi pracownikami została zapytania pani wicepremier Jadwiga Emilewicz. 

Wicepremier Emilewicz, pytana podczas spotkania z dziennikarzami, dlaczego górnicy, jako jedyna grupa zawodowa za okres postojowego otrzymają 100 proc. wynagrodzenia, zaznaczyła, że "mówimy o sytuacji szczególnej". "O sytuacji, w której zamykane są zakłady czy też przechodzą na kwarantannę pracownicy czy też ich rodziny ze względu na wzrost zachorowań" - mówiła Emilewicz.

Minister podkreśliła, że jest to inna sytuacja niż w przypadku postojowego dla firm, które obowiązuje od 1 kwietnia. "Przedsiębiorca ze względu na to, że rejestruje spadki ma możliwość obniżenia czasu pracy oraz wynagrodzenia, nie mniejszego jednak niż wynagrodzenie minimalne" - przypomniała. Oceniła, że mamy tu do czynienia "z dwiema sytuacjami prawnymi, drastycznie odmiennymi".

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek, że wszyscy górnicy za okres postojowego otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. Zaznaczył, że w związku z odnotowywaniem kolejnych zakażeń koronawirusem wśród górników od wtorku zostaną wstrzymane prace w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i 10 Polskiej Grupy Górniczej.

Górnicy stanowią ponad połowę spośród 9639 (dane z niedzielnego wieczoru) wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim. 2416 osób wyzdrowiało, a 241 zmarło. Łącznie w szpitalach w regionie jest leczonych 317 osób z koronawirusem. Śląskie jest województwem o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń.

WŁASNE/(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3