Związek Górnośląski przyznał nagrody im. Wojciecha Korfantego

Statuetka Fot Dawid Fik

Redakcja

20 kwietnia 2023

Związek Górnośląski po raz kolejny przyznał nagrody im. Wojciecha Korfantego osobom i instytucjom zasłużonym dla Górnego Śląska, w szczególności w wymiarze społecznym i kulturalnym. Uroczystość przyznania wyróżnień odbyła się w przeddzień rocznicy urodzin Korfantego.

19 kwietnia w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu odbyła się uroczystość wręczenia nagród im. Wojciecha Korfantego przez Związek Górnośląski, które przyznaje od roku 1993. W ten sposób honorowane są osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla Górnego Śląska, a w gronie dotychczasowych laureatów znaleźć można np. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza, Marię Pańczyk-Poździej, Łucję Staniczkową, Jolantę Wadowską-Król, Tadeusza Sławka i Jerzego Buzka. Przez 30 lat posiadaczami statuetki stało się ponad 100 osób i instytucji.

Jak poinformował  sekretarz Kapituły i prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki - W tym roku członkowie Kapituły byli niesamowicie zgodni i spośród wielu zgłoszonych kandydatów wybrali jednomyślnie troje laureatów.

W tym roku nagrody im. Wojciacha Korfantego otrzymali: Dagmara Drzazga, Leonard Fulneczek i Teatr Korez.

Laureaci nagrody im. Wojciecha Korfantego

Dagmara Drzazga jest wieloletnią dziennikarką i reżyserką TVP Katowice. Wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim i twórczyni filmów o Górnym Śląsku m.in. o ks. Janie Masze, Ślązakach w Teksasie, Rafale Wojaczku, bp. Czesławie Dominie, harcerzach z Gotartowic.

Leonard Fulneczek to samorządowiec z Krzyżanowic, były wójt i radny, matematyk, pasjonat historii Śląska, animator Lokalnej Grupy Działania Morawskie, chórzysta, wydawca i animator kultury.

Teatr Korez działa jako prywatny teatr w Katowicach kierowany przez Mirosława Neinerta. Od wielu lat wystawia sztuki w języku śląskim np. Mianujom mie Hanka, Cholonek, czy Weltmajstry oraz wspieraja różnymi działaniami górnośląską kulturę, tradycje i mowę.

fot. Dawid Fik / mat. prasowy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3