ZOZ Świętochłowice zawiesił oddział chirurgii

1934552 585809101584354 6089230335012189616 n

Redakcja

2 marca, 2023

ZOZ Świętochłowice zawiesił działalność Oddziału Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej. Jak tłumaczy placówka, powodem tej decyzji jest brak możliwości zapewnienia udzielania świadczeń zdrowotnych związany z brakami kadrowymi.

- Zarząd Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach sp. z o.o. z uwagi na brak możliwości zapewnienia udzielania świadczeń zdrowotnych związany z brakami kadrowymi, podjął decyzję o zawieszeniu działalności Oddziału Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej od 1 marca do 30 kwietnia 2023 r. - czytamy w komunikacie szpitala.

ZOZ Świętochłowice podpisał porozumienia z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz Szpitalem Miejskim w Sosnowcu, które będą udzielać świadczeń z zakresu chirurgii na rzecz mieszkańców Świętochłowic wymagających hospitalizacji w trybie nagłym. O sytuacji poinformowany został Prezydent Miasta Świętochłowice oraz miejscy radni podczas posiedzenia komisji zdrowia

- Zaznaczyć należy, iż od ponad roku podejmowaliśmy intensywne działania zmierzające do zwiększenia obsady oddziału. Problemy pogłębiło zakończenie współpracy przez jednego z lekarzy z końcem ubiegłego roku. Niestety starania dotyczące zatrudnienia chirurga zakończyły się niepowodzeniem z uwagi na brak możliwości zaoferowania po pierwsze warunków satysfakcjonujących lekarzy w kwestiach pracy na bloku operacyjnym, po drugie wynagrodzeń, które mieściłyby się w granicach możliwości organizacyjnych i finansowych szpitala, a po trzecie oczekiwań dotyczących organizacji pracy placówki. Negocjacje z personelem pielęgniarskim Oddziału również zakończyły się jedynie częściowym porozumieniem – komentuje Prezes Zarządu ZOZ w Świętochłowicach sp. z o.o., Anita Przytocka cytowana w oświadczeniu szpitala.

 Świętochłowicka placówka dodaje, że w 2022 roku odnotowała stratę finansową w wysokości 13 mln zł, przy czym sama chirurgia w wysokości ponad 4 mln zł. Szpital zrealizował kontrakt na poziomie 98 procent.

- W ubiegłym roku średni miesięczny koszt wynagrodzeń wszystkich pracowników szpitala wraz z pochodnymi wynosił ponad 4 mln zł co stanowiło 89% wartości osiąganych przez Spółkę przychodów. Kryzys pogłębia dodatkowo wzrost kosztów energii cieplnej, elektrycznej, gazu, wody i ścieków oraz rosnące ceny usług zewnętrznych takich jak sprzątanie, pranie czy wyżywienie. Niestety za tymi zmianami nie nadąża wycena świadczeń medycznych narzucana przez płatnika, czyli NFZ – i prognozy w tym zakresie nie są optymistyczne, ponieważ szpitale powiatowe z reguły nie są w stanie rywalizować z placówkami świadczącymi przede wszystkim wysokospecjalistyczne, a tym samym wysokopłatne procedury medyczne - czytamy w komunikacie ZOZ Świętochłowice.

fot. ZOZ Świętochłowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.7µg/m3 PM2.5: 17.9µg/m3