Żory likwidują nielegalne składowisko odpadów! To była bomba ekologiczna

Csm odpady 1 f32215a834

Redakcja

24 sierpnia 2023

Żory to kolejne miasto w województwie śląskim, które padł ofiarą mafii śmieciowej. Niestety z powodu skomplikowanych przepisów prawa, to gmina musiała ostatecznie wziąć na siebie odpowiedzialność za zutylizowanie niebezpiecznych odpadów.

Nielegalne składowisko przy ul. Sosnowej w Żorach zostało ujawnione w 2019 roku. Od tamtej pory Urząd Miasta Żor robił wszystko, żeby ustalić właściciela odpadów i podjąć działania, które zmusiłyby go to usunięcia bomby ekologicznej. To około 360 ton nielegalnych i niebezpiecznych śmieci. 

Pomimo prowadzonego postępowania administracyjnego, dwukrotnego wydania decyzji i następnie jej uchylenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie udało się skutecznie ustalić posiadaczy odpadów w rozumieniu ustawy o odpadach i nałożyć na nich obowiązku usunięcia odpadów. W takim przypadku o zutylizowanie niebezpiecznych śmieci musi zadbać samorząd. Czas nie był sprzymierzeńcem, ponieważ pogarszał się stan pojemników, w których zgromadzone były odpady oraz naczep, na których je umieszczono.

Ruszyła utylizacja niebezpiecznych odpadów

23 sierpnia odbył się załadunek pierwszej partii odpadów niebezpiecznych. Pod nadzorem pracowników Urzędu Miasta Żory odpady zostały załadowane i są obecnie transportowane przez specjalistyczną firmę wyłonioną w przetargu do instalacji utylizacji odpadów w Gdańsku.

- Na sfinansowanie tego przedsięwzięcia Miasto Żory planuje pozyskać środki z programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów” Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Warto podkreślić, że maksymalny łączny poziom dotacji w przypadku naszej gminy wynosi zaledwie 55% kosztów zadania, a jego koszt to ponad 1,9 mln zł. Pozostałe 45% kosztów będzie musiało ponieść Miasto Żory. Na ten cel staramy się pozyskać pożyczkę z WFOŚiGW - informuje UM Żory.

- Działania zmierzające do usunięcia odpadów podzieliliśmy na dwa etapy. W pierwszym etapie postanowiliśmy zlecić identyfikację odpadów, która pozwoliła określić ich ilość i rodzaje, a co za tym idzie wskazać procesy jakim powinny zostać poddane, by je w prawidłowy sposób zutylizować. Dopiero z pogłębioną wiedzą na temat tego ile i jakiego rodzaju odpady znajdują się na nieruchomości przy ul. Sosnowej przygotowaliśmy przetarg na ich usunięcie komentuje Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.


fot. UM Żory

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.9µg/m3 PM2.5: 6.2µg/m3