Żona Borysa Budki kontra kandydat Frankiewicza w walce o urząd prezydenta Gliwic

414463963 804921544982637 1616515547042808643 n
Kastelik

Szymon Kastelik

5 stycznia, 2024

Radna Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka (Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska) ogłosiła swój start w wyborach samorządowych na urząd prezydenta miasta. Tym samym będzie rywalką dla Mariusza Śpiewoka - kandydata popieranego przez Zygmunta Frankiewicza.

Przypomnijmy, że wieloletni prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz w 2019 roku został senatorem. Tym samym musiał zrzec się swojego stanowiska. W styczniu 2020 roku w przedterminowych wyborach nowych prezydentem Gliwic został Adam Neumann, którego na swojego następcę wyznaczył Frankiewicz.

Popularność Neumana wśród radnych zaczęła maleć. W 2023 roku Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna KO i prywatnie żona Borysa Budki, zagłosowała razem z radnymi PiS-u przeciwko wotum zaufania wobec prezydentowi Gliwic. To był niewątpliwie znak ostrzegawczy przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Niedawno Kuczyńska-Budka skrytykowała nieodpłatne przekazanie Parku Chrobrego prywatnemu przedsiębiorcy.

W mieście spekulowano, czy Platforma Obywatelska wystawi swojego kandydata i kto nim będzie. Kiedy w grudniu Zygmunt Frankiewicz ogłosił, że w kwietniu 2024 roku kandydatem z jego poparciem będzie aktualny wiceprezydent miasta Mariusz Śpiewok, a nie Adam Neumann, dziennikarze od razu pytali o współpracę z PO i ubieganie się o poparcie tej partii. Śpiewok deklarował, że zamierzają rozmawiać z ugrupowaniem, które aktualnie rządzi w Polsce.

Warto dodać, że w listopadzie ubiegłego roku Adam Neumann odwołał ze stanowiska wiceprezydenta Ewę Weber, co miało tylko pogorszyć relacje pomiędzy środowiskami Frankiewicza a PO w Gliwicach. Ewa Weber otrzymała stanowisko w ministerstwie aktywów państwowych - zarządzanym przez Borysa Budkę.

Żona Budki kandydatką na prezydenta Gliwic

Rada Powiatu Gliwice Platformy Obywatelskiej zdecydowała, że ich kandydatką na urząd prezydenta Gliwic będzie Kuczyńska-Budka.

 Posiada wykształcenie wyższe. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu public relations i zarządzania personelem w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości oraz administracji publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W przeszłości była dziennikarką (m.in. w Dzienniku Zachodnim), rzecznikiem prasowym w Urzędzie Miejskim w Zabrzu oraz dyrektorem Wydziału Dialogu w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Prywatnie żona Borysa Budki. Została wybrana na radną Gliwic w 2018 roku. Zdobyła wówczas 2518 głosów. 

- Nasze miasto po trzech dekadach potrzebuje prawdziwej zmiany. Nie rewolucji, ale solidnej i skutecznej ewolucji. Większego skupienia się na potrzebach ludzi – mieszkańców Gliwic - skomentowała Katarzyna Kuczyńska-Budka. Uważa, że Gliwice powinny być miastem marzeń. - Gliwice mają być nie tylko bogate, ale i bezpieczne, nowoczesne, wygodne i dostępne. A przede wszystkim przyjazne i atrakcyjne. Takiego miasta pragniemy najbardziej. Miasto powinno być dla mieszkańców, nigdy odwrotnie - oceniła Kuczyńska-Budka. 

fot. Katarzyna Kuczyńska-Budka Facebook

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.7µg/m3 PM2.5: 32.9µg/m3