Znamy datę i miejsce pogrzebu Piotra Mankiewicza

369597200 1064298324554644 4125346338657182242 n

Redakcja

22 sierpnia, 2023

Znamy datę pogrzebu Piotra Mankiewicz. Zmarł w minioną sobotę w wieku 82 lat. Stworzył Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie oraz był współinicjatorem święcenie pokarmów w strojach rozbarskich w kościele św. Jacka w Bytomiu.

O śmierci Piotra Mankiewicza poinformowało jego muzeum. Zmarł w sobotę, 19 sierpnia. Miał 82 lata. - Pochodzę z Grudziądza. Przyjechałem do Rozbarku, ponieważ moja mama była ze Śląska. Pracowałem na kopalni „Rozbark", dostałem tutaj mieszkanie i dobrze mi się tutaj żyje – mówił w rozmowie z naszym portalem. Jego mama była spokrewniona z pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego - Konstantym Wolnym.

Ale po zakończeniu pracy w kopalni, poświęcił się na rzecz swojego ukochanego muzeum. Aby powstało, musiał wziąć kredyt. Znajomi śmiali się z niego, ale ostatecznie to on miał rację. Od ponad 20 lat Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie przyciąga tłumy.

- Odwiedzający są zaskoczeni nawet zwykłymi, prostymi rzeczami i mogą dotykać eksponatów, czego w innych muzeach się nie praktykuje. Dzieci biorą aktywny udział w oprowadzaniu - opowiadał o swoim muzeum.

Zakochany był w Rozbarku, który szybko stał się jego nowym domu. To z jego inicjatywy od wielu lat w Wielką Sobotę organizuje się święcenie pokarmów w strojach rozbarskich w kościele św. Jacka.

- Człowiek, którego motto życiowe brzmiało: „zróbmy coś dla innych, co po nas pozostanie”. Odszedł z poczuciem spełnienia… - wspomina muzeum Piotra Mankiewicza.

Znamy datę pogrzebu Piotra Mankiewicza. Msza żałobna zostanie odprawiona w piątek, 25 sierpnia o godzinie 10:00 w koście pw. św. Anny w Bytomiu. Następnie pan Piotr spocznie na cmentarzu parafialnym w Bytomiu-Łagiewnikach.

fot. Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3