Zmiany w Funduszu Górnośląskim. "Oczyszczenie" rady nadzorczej spółki

timmermans chełstowski
Kastelik

Szymon Kastelik

11 stycznia, 2023

Ruszyły porządki w spółkach i instytucjach podległym władzom województwa śląskiego. Do wymiany prawie całej rady nadzorczej doszło w Funduszu Górnośląskim.

21 listopada 2022 roku Jakub Chełstowski, Alina Nowak, Rafał Kandziora i Maria Materla ogłosili, że odchodzą z Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmiku utworzyli klub radnych Tak! Dla Polski, który rozpoczął współpracę z Koalicją Obywatelską, PSL-em i Nową Lewicą. Tym samym PiS stracił władzę w regionie oraz swoich przedstawicieli w zarządzie województwa.

Nie trzeba być wybitnym znawcą polityki, żeby wiedzieć, iż taka rewolucja oznacza też "oczyszczenie" spółek, instytucji i podmiotów podległych Urzędowi Marszałkowskiemu, gdzie przez ostatnie cztery lata zatrudnienie otrzymały osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością.

Na "pierwszy ogień" poszedł Fundusz Górnośląski, który według Chełstowskiego, miał mieć decydujący wpływ na jego decyzję o opuszczeniu szeregów Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że według śledztwa CBA zarząd Funduszu miał wydawać w sposób nieodpowiedni pieniądze na walkę z pandemią COVID-19. Urząd Marszałkowski zlecił FG zakup m.in. maseczek, rękawiczek i przyłbic do placówek medycznych. Pieniądze miały trafić do firm związanych ze środowiskiem (byłego już) prezesa Funduszu Górnośląskiego. Nadzór nad Funduszem sprawował ówczesny wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża. 

Już podczas grudniowej sesji budżetowej, marszałek Chełstowski zapowiedział, że zwołane zostanie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Funduszu Górnośląskiego S.A.. I tak też się stało. Akcjonariusze podjęli decyzję o zmianach w radzie nadzorcze, gdzie swoje stanowiska straciły cztery osoby. W roli wiceprzewodniczącego pozostał Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich. 

Do RN Funduszu Górnośląskiego powołano pięciu nowych członków: 

  • Wojciech Czekaj
  • Bartłomiej Jakubczyk
  • Henryk Kiepura (szef PSL w woj. śląskim)
  • Zygmunt Kucharczyk (wicewojewoda częstochowski w 1998 roku, wicewojewoda śląski w latach 1999–2001)
  • Robert Witecki (radny KO w Dąbrowie Górniczej).

To dopiero początek zmian. Fala dymisji i zwolnień nie ominie również innych kluczowych spółek Urzędu Marszałkowskiego, w tym tych najbardziej kluczowych: Stadionu Śląskiego, Kolei Śląskich czy też GPW.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3