Zmarł hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon

Mid epa08495284

Redakcja

19 czerwca 2020

W piątek w Los Angeles zmarł hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon, autor bestsellera “Cień wiatru”. 55-letni pisarz od dwóch lat cierpiał na chorobę nowotworową. Autor miał tysiące polskich, ale także śląskich wielbicieli swej twórczości.

Pochodzący z Barcelony Zafon na początku kariery pracował jako dziennikarz, a także specjalista ds. reklamy. Z czasem poświęcił się pisaniu powieści, a także scenariuszy filmowych.

Pierwsze utwory literackie Zafona były skierowane do młodzieży. W dekadzie lat 90. XX w. napisał “Księcia mgły”, “Pałac Północy”, “Światła września”, a także powieść “Marina”.

W 1993 r. Zafon przeniósł się do Los Angeles. To tam powstała jego najsłynniejsza książka, “Cień wiatru”. Wydana w 2001 r. powieść stała się bestsellerem, który przetłumaczono na ponad 40 języków świata, w tym na język polski.

W kolejnych latach Carlos Ruiz Zafon wydał m.in. powieści “Gra anioła” oraz “Więzień nieba”. Rodzime media szeroko komentując zgon Zafona, przypominają, że był on “pierwszym w swoim pokoleniu hiszpańskim autorem bestsellera”.

“Odszedł pionier nowej epoki narracji komercyjnej, który uczynił modną tradycję gotycką swego rodzinnego miasta” - napisał dziennik “El Mundo”, przypominając o licznych międzynarodowych nagrodach literackich Zafona, w tym m.in. Original Voices Award i British Book Award. (PAP)

Foto: PAP/EPA

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3