Złote Maski za 2021 rok przyznane!

114665

Redakcja

12 kwietnia, 2022

Złote Maski za 2021 rok przyznane! To najważniejsze wyróżnienia dla teatru w województwie śląskim.

W poniedziałek, 11 kwietnia odbyła się uroczysta gala "Złotych Masek" w Teatrze Małym. To najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie teatralnej w województwie śląskim. Najwięcej wyróżnień zdobył Teatr Polski w Bielsku-Białej - trzy statuetki.

Złote Maski przyznano w 11 kategoriach:

 • Spektakl roku - spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” w reżyserii i choreografii Artura Żymełki w Operze Śląskiej w Bytomiu.
 • Spektakl dla młodych widzów – „Noniek” Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych - Aleksandra Maj za rolę Solange w spektaklu „Pokojówki” Jeana Geneta w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz za rolę Agnes w spektaklu „Całe życie” Joanny Oparek w reżyserii autorki w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
 • Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych - Przemysław Kosiński za rolę Tugattiego w spektaklu „Krum” Hanocha Lewina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych - Jacek Mikołajczyk za rolę w spektaklu „Złodziej czasu” Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora oraz za rolę w spektaklu „Noniek” Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • Aktorstwo za rolę wokalno-aktorską - Tomasz Lorek za rolę Boyda i Rafał Sawicki za rolę Jeda w spektaklu „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch” Boyda Grahama w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Aktorstwo za rolę drugoplanową - Wiesław Sławik za rolę Opy w spektaklu „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 • Reżyseria - Jędrzej Piaskowski za reżyserię spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” według dramaturgii i na podstawie tekstu opracowanego przez Huberta Sulimę w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 • Scenografia - Agata Skwarczyńska za scenografię do spektaklu „Krum” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Choreografia/ruch sceniczny - Anna Piotrowska za choreografię spektaklu „Gemini tryptyk” oraz „Policzalni” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.
 • Nagroda specjalna - Przemysław Pilarski za tekst do spektaklu „Dziki Wschód” zrealizowanego w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

- Gratuluję nominowanym i nagrodzonym, życząc Państwu niesłabnącej pasji i kolejnych niezapomnianych ról i spektakli, które otwierają nas na świat, sztukę i pozwalają dotknąć teatru - powiedział marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Nagroda "Złota Maska" przyznawana jest od 1967 roku. Od 1999 roku  opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie.  Statuetki przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Ocenie podlegały spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 56.3µg/m3 PM2.5: 50.4µg/m3