Złote Maski rozdane! Kto otrzymał nagrodę?

Zlotemaski

Redakcja

29 listopada, 2023

W zmodernizowanej Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się gala rozdania Złotych Masek. To wyróżnienie dla ludzi związanych z teatrem w województwie śląskim. Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru.

Tradycja tej nagrody sięga 1967 roku. Od 1999 roku po zmianach administracyjnych, opiekę nad nagrodą przejęły władze województwa śląskiego. O tym, kto ją dostanie, decyduje grono ekspertów. 

Chociaż zazwyczaj Złote Maski przyznawane są w marcu lub w kwietniu, to w tym roku termin gali przesunięto o pół roku. Powodem był generalny remont Opery Śląskiej w Bytomiu, który zakończył się w październiku. Gala Złotych Masek była świetną okazją do zaprezentowania efektów prac, prowadzonych w tej instytucji przez ostatnie 2 lata. 

Ocenie podlegały spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.

Złote Maski - kto zdobył nagrodę?

Nagrody przyznano w 11 kategoriach, w tym 2 Nagrody Specjalne:

SPEKTAKL ROKU

 • „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire'a w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego w reżyserii Rafała Szumskiego, w adaptacji Macieja Wojtyszko i Krzysztofa Orzechowskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

 • „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 • Marta Gzowska-Sawicka za monodram „Milczenie. O Ewie Demarczyk” w reżyserii Tomasza Fryzeła i role: Zewtel w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Sary w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 • Mateusz Wojtasiński za role: Ramzesa w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i Jaszy w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

 • Ewa Zawada za rolę Pasterki w spektaklu „Pasterka i kominiarczyk” Hansa Christiana Andersena w reżyserii Arkadiusza Klucznika w adaptacji Daniela Arbaczewskiego w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

 • Grzegorz Przybył za rolę Osipa w spektaklu „Płatonow” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

REŻYSERIA

 • Jacek Jabrzyk za reżyserię spektakli: „Węgla nie ma” według tekstu Przemysława Pilarskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespear’a według dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

SCENOGRAFIA

 • Duet artystyczny Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży za scenografię do spektaklu „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

 • Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka za choreografię w spektaklach: „Koty” Andrew Lloyd Webber’a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

NAGRODA SPECJALNA

 • Katarzyna Knychalska i Jacek Głomb za mariaż teatru i sportu, który otwiera sceny na nową publiczność w spektaklu „Chopcy z Roosevelta” autorstwa Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba w Teatrze Nowym w Zabrzu.
 • Martyna Guzy, Anna Lemieszek, Katarzyna Błaszczyńska, Arkadiusz Machel, Kuba Anusiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Lobotomia” w reżyserii Marka Rachonia w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii aktorstwo za rolę wokalno-aktorską.

Przyznano też nagrody specjalne. Wyróżnienie im. Leny Starke za najlepszą kreację aktorską trafiła do Mateusza Znanieckiego – za rolę Maximiliana Aue w spektaklu „Łaskawe” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. 

Za całokształt pracy artystycznej wyróżniono Joannę Cierniak z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Bogumiłę Murzyńską–Głybin z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Nagroda im. Adama Baumanna dla Młodych Aktorów trafiła do Michała Piotrowskiego z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz Mariusza Wojtasińskiego z Teatru Polskiego w Bielsku – Białej.

Nagrodę im. Zbigniewa Grucy dla najlepszego aktora województwa śląskiego za sezon 2022/2023 otrzymała Anna Nowak.

Podczas gali rozdania Złotych Masek doszło do nieprzyjemnych incydentów. Dwie osoby wpadły do orkiestronu. Najpierw upadł aktor Teatru Polskiego w Bielsku Białej, który wszedł na scenę ze strony widowni, ale po chwili sam wyszedł i żartował ze zdarzenia. Niestety parę chwil później sytuacja powtórzyła się, kiedy do "dziury" wpadła kobieta. W jej przypadku potrzebna była interwencja pogotowia z powodu uszkodzenia palca.

Do zdarzeń doszło pomimo wielu apeli i informacji ze strony prowadzącej galę, jak i dyrektora Opery. Po zdarzenia doszło do chwilowych przerw. Orkiestron był otwarty z racji występów artystycznych, do których grała orkiestra Opery Śląskiej. Był oznaczony w sposób prawidłowy, a po zdarzeniach dodano kolejne oznaczenia.

fot. Tomasz Żak / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.6µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3