Snow 4668099 1920

Redakcja

9 grudnia 2020

Zjawisko inwersji wystąpiło w środę w Beskidach. W dolinach było chłodniej niż w partiach szczytowych. Rano u stóp gór było mglisto, ale powyżej 700 m npm świeciło słońce, niebo było bezchmurne – podali w środę beskidzcy goprowcy.

Ratownik dyżurny centralnej stacji Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku Edmund Górny poinformował, że w dolinach w środę nad ranem temperatura była ujemna. Z kolei przy schronisku na Markowych Szczawinach termometry wskazywały 3-4 st. powyżej 0 st. C.

Warunki na szlakach turystycznych są na ogół dobre. Jedynie na Babiej Górze są trudne. Śnieg w płatach nie utrudnia tak bardzo wędrówki, ale oblodzenia, nie zawsze widoczne, już tak. Trzeba bardzo uważać, bo upadek może być twardy”

powiedział Edmund Górny.

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą mieć solidne buty. Należy się ubrać adekwatnie do warunków. Niezbędna jest nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może ona uratować życie. Trzeba też pamiętać, że szybko zapada zmrok i odpowiednio zaplanować wycieczkę.

Narciarze zjeżdżać mogą na Białym Krzyżu w Szczyrku, ośrodkach Soszów i Solnity w Wiśle oraz na Czarnym Groniu koło Andrychowa.

"Warunki są tam dobre, gdyż trasy są sztucznie naśnieżone" – powiedział.

Ratownik Edmund Górny przestrzegł przez zbytnią brawurą nie tylko narciarzy, ale także rodziców dzieci, które jeżdżą na sankach.

W weekend dziewczynka wjechała w armatkę śnieżną na Jaworzynie. Sam widziałem dzieciaki na Dębowcu w Bielsku-Białej. Tam, gdzie się jeździ na nartach, nie powinno być zjazdów na rowerach, jabłuszkach, czy sankach. To niebezpieczne”

powiedział.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.4µg/m3 PM2.5: 5.8µg/m3