Ziobro zalecił umorzenie postępowania przeciwko dziennikarzom z Bielska-Białej

Ziobro
Kastelik

Szymon Kastelik

14 września, 2022

Dziennikarze zostali podejrzanymi za to, że... wykonują swoją pracę. Czyli pytają, piszą i publikują. Zbigniew Ziobro polecił umorzenie postępowania przeciwko bielskim dziennikarzom.

Dwóch dziennikarzy z Bielska-Białej zostało oskarżony o podżeganie policjantów do "ujawnienia osobie nieuprawnionej informacji stanowiących tajemnicę prawnie chronioną, które funkcjonariusze uzyskali w związku z wykonywaniem czynności służbowych”. Jednym z podejrzanych dziennikarzy był Mirosław Jamro, który aktualnie współpracuje z Beskidzka24.pl. Jak informuje portal, Jamro prowadzi od wielu lat znaną w Bielsku-Białej rubrykę "Na sygnale". Jeździ do miejsc wypadków, zdarzeń losowych, pożarów i je opisuje. Przy okazji robi, to co powinien dziennikarz, czyli pyta o szczegóły. 

- Na czym polegała jego dziennikarska praca? Zajmował się różnymi zdarzeniami, w których uczestniczyły służby mundurowe. Miał szerokie kontakty, był znany w branży dziennikarskiej, bardzo szybko zdobywał informacje. Jego numer był dostępny, chociażby w zakładce „Na sygnale” na stronie bielsko.biala.pl, więc często to mieszkańcy i czytelnicy informowali go o zdarzeniach. Informacje o przebiegu zdarzeń na miejscu pozyskiwał od uczestników, funkcjonariuszy różnych służb, także policjantów. Jego obecność na miejscu wypadku miała związek z pracą w charakterze dziennikarza. Zawsze miał przy sobie legitymację dziennikarza i każdy, kto chciał, mógł go zapytać, kim jest i dlaczego go interesuje dane zdarzenie - czytamy w Beskidzka24.pl

Prokuratura w Sosnowcu, która prowadzi sprawę policjantów z powiatu bielskiego (ujawnianie informacji i odstąpienie od nałożenia mandatu) stwierdziła, że Jamro i drugi z bielskich dziennikarzy opublikowali niejawne informację i podżegali do ich ujawnienia policjantów.

Sprawa nabrała ogólnopolski rozgłos. We wtorek, 13 września Prokuratura Krajowa opublikowała krótki komunikat. Informuje w nim, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew ZIobro zalecił umorzenie postępowania przeciwko dziennikarzy. - PG Zbigniew Ziobro w oparciu o wyniki zleconej przez PK analizy sprawy PO w Sosnowcu, polecił umorzyć postępowanie przeciwko dwóm dziennikarzom bielskich redakcji podejrzanym o podżeganie funkcjonariuszy Policji do przekroczenia uprawnień i ujawniania tajemnicy służbowej - informuje Prokuratura Krajowa.

WIĘCEJ O SPRAWIE TUTAJ

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.8µg/m3