Zimowy rozkład lotów Katowice Airport. Największa oferta czarterowa w historii

2021 10 29 rozklad lotow zima 2021 2022 katowice airport

Redakcja

29 października 2021

W niedzielę 31 października 2021 roku na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego w życie wchodzi zimowy rozkład lotów pasażerskich, który będzie obowiązywał do soboty 26 marca 2022 roku. W ramach siatki połączeń regularnych i czarterowych linie lotnicze oraz biura podróży zaoferują możliwość lotu z Pyrzowic na 62 trasach do 56 lotnisk zlokalizowanych w 28 państwach.

W trakcie sezonu „Zima 2021/2022” połączenia regularne na trasach z oraz do Katowice Airport będą obsługiwane przez linie Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansę. W sumie w ofercie lotów rozkładowych znajduje się 40 tras do 37 lotnisk w 16 państwach. Najwięcej kierunków, bo aż 22, zaoferuje Wizz Air. Samoloty węgierskiego przewoźnika obsłużą loty do 13 państw, to jest do Wielkiej Brytanii (Bristol, Doncaster-Sheffield, Liverpool – loty są dostępne do 7 listopada 2021 r., następnie przerwa do 16 grudnia 2021 r., Londyn-Luton), Hiszpanii (Barcelona, Fuerteventura, Teneryfa), Ukrainy (Kijów-Żuliany, Zaporoże, Lwów – od 17 grudnia 2021 r.), Niemiec (Dortmund, Kolonia-Bonn), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj), Włoch (Mediolan-Bergamo, Rzym-Ciampino – od 16 grudnia 2021 r.), Gruzji (Kutaisi), Szwecji (Sztokholm-Skavsta – loty są dostępne do 14 listopada 2021 r., następnie przerwa do 29 marca 2022 r.), Norwegii (Oslo-Torp), Holandii (Eindhoven), na Islandię (Keflavik), Cypr (Larnaka) oraz na Maltę. Linia lotnicza Ryanair w sezonie „Zima 2021/2022” latać będzie z  Pyrzowic na 16 kierunkach do 8 państw. Najwięcej kierunków irlandzki przewoźnik zaoferuje do Wielkiej Brytanii (Birmingham, Edynburg, Londyn-Stansted, Manchester), następnie do Włoch (Alghero, Bolonia, Katania, Mediolan-Bergamo), Niemiec (Dortmund, Kolonia-Bonn), Ukrainy (Kijów-Borispol, Odessa), Grecji (Ateny), Irlandii (Dublin), Norwegii (Oslo-Gardermoen) oraz na Cypr (Pafos). Podczas sezonu zimowego jeden kierunek zaoferuje zarówno Lufthansa (do Frankfurtu w Niemczech) oraz Polskie Linie Lotnicze LOT – narodowy przewoźnik będzie obsługiwał połączenie do Warszawy.

Branża lotnicza ciągle zmaga się z największym kryzysem w swojej historii. Tegoroczne wakacje dały nam odrobinę wytchnienia, ruch pasażerski odbudował się na poziomie 70% tego z przedpandemicznych wakacji 2019 roku. Mamy nadzieję, że sezon zimowy przebiegnie bez poważnych turbulencji i przewozów lotniczych nie dotkną żadne większe obostrzenie związane z czwartą falą pandemii koronawirusa. Ostrożny optymizm widać u przewoźników, na przykład w sezonie zimowym PLL LOT zwiększą do 19 tygodniowo liczbę rotacji pomiędzy Pyrzowicami a Warszawą. Podobnie postępuje Lufthansa, która w zimie, częściej niż w sezonie letnim, będzie latać pomiędzy naszym lotniskiem a Frankfurtem. Dobrą siatkę połączeń w rozkładzie zimowym utrzymują najwięksi przewoźnicy niskokosztowi w Pyrzowicach, to jest Wizz Air i Ryanair. W tym momencie prognozujemy, że w trakcie dwóch ostatnich miesięcy bieżącego roku z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzysta około 400 tys. podróżnych i ten trudny rok zamkniemy z wynikiem około 2,4 miliona pasażerów, czyli takim jaki zanotowaliśmy w 2010 roku. Stabilny sezon zimowy może być dobrym punktem wyjście dla rozpoczęcia popandemicznego procesu odbudowy ruchu pasażerskiego, który, mamy nadzieję, nastąpi w przyszłym roku – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

W ramach rozkładu „Zima 2021/2022” linie lotnicze obsłużą na zlecenie biur podróży loty czarterowe między pyrzowickim lotniskiem a 22 miejscami zlokalizowanymi w 14 państwach. Najwięcej połączeń – cztery – będzie dostępnych do Egiptu (Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh, Taba) oraz Hiszpanii (Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, Teneryfa). Dwie trasy będą obsługiwane do Dominikany (Punta Cana, Puerto Plata) oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj, Fudżajra – inauguracja 12 stycznia 2022 r.). Jeden kierunek będzie dostępny do Turcji (Antalya), Portugalii (Madera), Wysp Zielonego Przylądka (Amilcar Cabral), Omanu (Salalah), Tanzanii (Zanzibar), Tajlandii (Bangkok – inauguracja 22 listopada 2021 r.), Meksyku (Cancun), Kenii (Mombasa), Maroka oraz na Kubę (Varadero – inauguracja 27 listopada 2021 r.).

Dzięki konsekwentnej współpracy z biurami podróży i odpowiedniej infrastrukturze, która umożliwia funkcjonowanie w Katowice Airport dużych baz linii czarterowych, zbudowaliśmy najsilniejszą wśród polskich lotnisk pozycję w segmencie przewozów realizowanych na zlecenie biur podróży. Po dziewięciu miesiącach 2020 roku czartery mają 65% udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w tym czasie w Pyrzowicach. Siatka połączeń czarterowych w sezonie „Zima 2021/2022” to najmocniejsza oferta w tym okresie roku w historii Pyrzowic. Pandemia pokazała, że z Katowice Airport jest spory potencjał na realizację dalekodystansowych bezpośrednich połączeń czarterowych. Wiedzieliśmy o tym, dlatego m.in. projektując rozwój infrastruktury zdecydowaliśmy się wybudować nową drogę startową o długości 3 200 metrów. Nowoczesna infrastruktura sprawia, że z punktu widzenia operacyjnego obsługa dalekich tras z Pyrzowic nie jest żadnym problem. Na przełomie lutego i marca w naszej siatce połączeń czarterowych pojawiły się bezpośrednie trasy  do Dominikany i Meksyku obsługiwane na zlecenie biura podróży Rainbow lotowskim, szerokokadłubowym Boeingiem 787-8 Dreamliner. Ze względu na ogromne zainteresowania tymi kierunkami będą one dostępne także w sezonie „Zima 2021/2022”. Jednocześnie w rozkładzie zimowym oferta dalekich tras czarterowych z Pyrzowic zostanie uzupełniona o Kubę i Tajlandię – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu GTL SA.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach towarowych.

informacja prasowa

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3