Zima nie zaskoczy drogowców w Częstochowie? Ciężki sprzęt gotowy do wyjazdu na ulice

62451

Redakcja

17 listopada, 2022

Z uwagi na niekorzystne prognozy pogody 11 jednostek ciężkiego sprzętu jest w gotowości do wyjazdu na ulice, co jest równoznaczne z rozpoczęciem przez Miejski Zarząd Dróg "AKCJI ZIMA"-podał częstochowski magistrat.

Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu w różnych częściach miasta należy spodziewać się, że specjalistyczny sprzęt będzie częściej niż w latach ubiegłych dokonywać także działań profilaktycznych.
"W praktyce oznacza to, że na przykład posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów, będzie następowało prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych; tak by nawierzchnie ulic przygotowane były na czas zwiększonego ruchu. Może się więc zdarzyć, że pługopiaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze, przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody" - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Za zimowe utrzymanie miasta na zlecenie częstochowskiego MZD, oprócz 21 zestawów ciężkich pługopiaskarek, będzie odpowiadać między innymi 16 samochodów z samymi pługami do wykorzystania przy intensywnych opadach śniegu, 5 ciągników z rozrzutnikami i pługami, po 2 sztuki – ładowarek, pługów wirnikowych i odśnieżarek ręcznych. Ma zostać ustawionych 50 skrzyń z piachem. Do prac ręcznych wykonawca powoła sztab pracowników fizycznych. W kilku lokalizacjach rozstawione zostaną też płoty przeciwśnieżne.

"Zabezpieczonych zostało 8 tys. ton soli, 2 tys. ton piachu i 100 ton chlorku wapnia. W utrzymaniu MZD pozostaje blisko 660 km ulic na terenie Częstochowy z przejściami dla pieszych i część przylegających doń chodników oraz obiekty mostowe, kładki czy przejścia podziemne" - dodaje Maciej Hasik.

Zimowe oczyszczanie miasta jest zadaniem kosztownym. Jednorazowy przejazd pełnego zestawu pługopiaskarek samymi tylko ulicami miasta to koszt przekraczający 100 tys. zł brutto. 

 

Źródło: UM Częstochowa

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3