Zielony Budżet po raz trzeci – rekordowa liczba zgłoszonych wniosków

Zielone Katowice fot Radoslaw Kazmierczak

Redakcja

28 czerwca, 2022

Aż 222 pomysły zgłosili katowiczanie w ramach trzeciej edycji Zielonego Budżetu. To rekordowy wynik. Właśnie zakończył się etap formalnej weryfikacji zgłoszonych propozycji. Te wnioski, które go przeszły, zostaną teraz poddane weryfikacji merytorycznej, która zakończy się 31 sierpnia.

Trzecia edycja Zielonego Budżetu pokazała, że katowiczanie mają coraz więcej pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. To, że właśnie  w tym roku zgłoszono najwięcej wniosków oznacza, że takie procesy włączania mieszkańców w sprawy miasta się sprawdziły, a decyzja o ich wdrożeniu okazała się jak najbardziej słuszna. Cieszy też, że po raz pierwszy mieszkańcy zgłosili zadania dla wszystkich 22 dzielnic naszego miasta”

mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zgłoszono 222 wnioski na łączną kwotę prawie 10 mln zł. 40 zadań ma charakter ogólnomiejski.  Najwięcej pomysłów (po 15) zgłosili mieszkańcy Śródmieścia i Ligoty-Panewnik.

Podczas oceny formalnej wniosków zgłoszonych do tegorocznego Zielonego Budżetu, sześć zweryfikowaliśmy negatywnie”

mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice.

Najczęściej przyczyną odrzucenia wniosku był brak wskazania działek na których zadanie miałoby być realizowane, pomimo wezwania do uzupełnienia niekompletnego wniosku. Zdarzało się też, że wnioskodawca zgłaszał wniosek dotyczący innej dzielnicy niż ta, w której mieszka – o ile nie był to projekt ogólnomiejski, to było to sprzeczne z zasadami Zielonego Budżetu”

Pwyjaśnia naczelnik.

Teraz 216 pozytywnie ocenionych wniosków przekazane zostanie do weryfikacji merytorycznej. Natomiast dalej, w trzecim etapie oceny wniosków, komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. 

W tym roku mieszkańcy ponownie wykazali się dużą kreatywnością i zaproponowali sporo ciekawych projektów. Do takich z pewnością zaliczyć można pomysł na stworzenie zielonego labirynu z żywopłotu, ze „skarbem” w postaci donicy z kwiatami, który miałby powstać na terenie zielonym naprzeciwko Centrum Przesiadkowego w Zawodziu. Pojawił się pomysł na zakup przenośnych donic miejskich z drzewkami, krzewami, kwiatami - do ustawienia tam, gdzie nie ma możliwości posadzenia drzew bezpośrednio w gruncie, np. na placu Żołnierza Polskiego, rynku w Murckach czy na placu Wyzwolenia w Nikiszowcu. Podobnie jak w latach poprzednich pojawiły się również zadania miękkie i tu za przykład może posłużyć propozycja organizacji warsztatów dla mieszkańców Załęża, Osiedla Paderewskiego czy Zawodzia dot. owadów zapylających.

Z rozwiązania jakim jest Zielony Budżet wciąż korzysta niewiele miast w kraju, a oprócz Katowic to m.in. Lublin czy Białystok.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3