Zielone centrum Dąbrowy Górniczej? Miasto pozyskało 78 mln złotych

Fpz2

Redakcja

30 listopada, 2023

Spółka Fabryka Pełna Życia należąca do samorządu Dąbrowy Górniczej pozyskała ponad 78 mln zł dofinansowania z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na metamorfozę byłej fabryki Defum. Środki te pozwolą na dalszą przebudowę, adaptację i transformację terenów w centrum miasta, które kiedyś pełniły zadania przemysłowe. 

– Zbudujemy dla Was zieloną, nowoczesną i przyjazną przestrzeń, pamiętając jednocześnie o poszanowaniu historii tego miejsca – zapowiada prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak. Od kilku lat Dąbrowa Górnicza zmienia teren po zakładach Defum. Dzisiaj to Fabryka Pełna Życia i chociaż dzieje się już tam wiele, to nadal potrzeba wiele pracy.

Władze miasta chcą, żeby to przemysłowe miejsce w centrum miasta było zielone i tętniło życiem przez cały rok. 

Zaczynamy nowy etap w historii Fabryki Pełnej Życia i naszego miasta. Za nami długie lata projektowania, planowania i modelowania. Teraz możemy rozpocząć budowę. Na początek planujemy utworzenie rynku i przestrzeni publicznych oraz rewitalizację pierwszych pofabrycznych obiektów – zapowiada Wojciech Czyżewski, prezes Fabryki Pełnej Życia.

Spółka Fabryka Pełna Życia  pozyskała w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, pozwoli na realizację pierwszego etapu prac. To 78 mln złotych unijnych pieniędzy. 

Plany są ambitne. Do pofabrycznych obiektów, które będą rewitalizowane w pierwszym etapie, przeniesie się Centrum Aktywności Obywatelskiej, w Fabryce powstanie także Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej oraz scena dla Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Cały kompleks po rewitalizacji ma być w pełni dostępny nie tylko dla seniorów, ale również osób mających trudności z poruszaniem się i z innymi niepełnosprawnościami.

Ponadto tereny po zakładach Defum mają być zielone i ekologiczne. Z instalacjami do gromadzenia i powtórnego wykorzystania wód deszczowych, zielonymi dachami, ogrodami deszczowymi, pompami ciepła i fotowoltaiką. 

Wartość pierwszego etapu prac to ponad 95 mln zł, z czego ponad 78 mln zł to wspomniane na wstępie dofinansowanie. Projekt przebudowy przygotowało szczecińsko-koszalińskie biuro architektoniczne Analog, które w 2019 roku wygrało międzynarodowy konkurs na koncepcję nowego centrum Dąbrowy Górniczej.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3