Zielona ofensywa w Katowicach. KTBS zazielenia swoje osiedla

KTBS realizuje przyjeta w zeszlym roku zielona strategie Fot KAW

Redakcja

14 października, 2022

Zazielenianie Katowic trwa. Postępują prace nad metamorfozą ulicy Warszawskiej, z kolei Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego właśnie zazielenia swoje osiedla.

"Równie ważne, co zazielenianie centrum miasta, jest także podejmowanie tych działań w kolejnych dzielnicach. Do akcji zazielenienia miasta włącza się także miejska spółka – KTBS, tak, by mieszkańcy kolejnych osiedli także zyskali więcej zielonych przestrzeni" – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pod koniec zeszłego tygodnia przy ul. Sławka na os. Witosa zostało posadzonych 12 drzew – to 3  śliwy wiśniowe, 3 jarząby pospolite oraz 3 klony royal red. Drzewa zostały posadzone dzięki współpracy Katowickiego Towarzystwa Mieszkaniowego i przedsiębiorstwa ciepłowniczego Dalkia. 

Niedawno mieszkańcy osiedli KTBS m.in. przy ulicach Złotej , Krasińskiego, Skowrońskiego, Równoległej czy Bohaterów Monte Cassino  mogli napotkać przy swoich domach donice z ozdobnymi krzewami i kwiatami lub zauważyć duże ilości nowych roślin na terenach zielonych przy budynkach. Na wiosnę spora ilość zieleni została posadzona na osiedlu przy ul. Leopolda. Ciekawym akcentem są także postawione w zeszłym roku przed siedzibą KTBS, kolorowe donice z drzewkami.

"Wiemy, że mieszkańcy oczekują zieleni wokół miejsca zamieszkania, dlatego robimy wszystko, by nasze osiedla były pełne roślin – i chyba możemy pochwalić się sukcesem pod tym względem. Wiele osób odwiedzających zasoby KTBS po raz pierwszy jest pod wrażeniem ilości i poziomu utrzymania posadzonej na nich zieleni. To jednak nie koniec, bo postawiliśmy sobie ambitny plan dodatkowego zazielenienia naszych terenów" mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Działania KTBS mające na celu zwiększenie ilości zieleni na osiedlach to nie przypadek. Spółka realizuje przyjętą w zeszłym roku zieloną strategię. Celem strategii jest, jak deklarują władze, wykorzystanie na osiedlach każdej możliwej przestrzeni na nasadzenia, ale tak, by nie zmniejszać komfortu życia mieszkańców. Tereny zielone, którymi zarządza KTBS to ponad 37,5 tyś. m2, co stanowi powierzchnię większą od 5 boisk piłkarskich. Dodatkowo spółka zarządza 15 placami zabaw. Założony przez KTBS plan przewiduje dogęszczenie roślinności na obecnie zielonych terenach oraz nasadzenia w miejscach, które z różnych przyczyn na osiedlach dziś zielone nie są, a także zazielenianie ścian, wiat i słupów. Wdrożenie zielonej strategii ma w sumie doprowadzić w ciągu dwóch lat do nasadzenia na osiedlach 108 nowych drzew i niemal 2000 krzewów – możliwe jest także założenie 1500 m2 łąk kwietnych.

"Światowe trendy jednoznacznie wskazują zielony kierunek transformacji miast, dlatego jesteśmy przekonani, że inwestycje w zieleń spowodują, że nasze osiedla staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla obecnych i nowych mieszkańców" – dodaje prezes Olesiński.

Inwestycje w zieleń to nie jedyne proekologiczne działania KTBS. Spółka instaluje także na swoich osiedlach zbiorniki retencyjne oraz powszechnie wykorzystuje energię wytwarzaną w panelach fotowoltaicznych. Jedną z najważniejszych inwestycji, do których przygotowuje się w tej chwili spółka jest osiedle przy ul. Kosmicznej, które ma szanse być najbardziej awangardowym, pod względem poszanowania środowiska naturalnego, budowanym przez podmiot publiczny osiedlem w Polsce.    

KTBS w ciagu dwoch lat do nasadzi na osiedlach 108 nowych drzew i niemal 2000 krzewow Fot KAW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3