Teatr Zagłębia poszukuje starych fotografii ze Środuli

AA rodula z zasob A3w Zag AA AE biowskiej Mediateki

Redakcja

14 października, 2022

Na potrzeby produkcji i promocji spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” w reż. Remigiusza Brzyka, Teatr Zagłębia zaprasza mieszkańców dzielnicy do przeszukania swoich szaf i półek w poszukiwaniu starych zdjeć wykonanych w swojej dzielnicy.

Już 28 października swoją premierę będzie miał spektakl „Środula. Krajobraz Mausa” Igi Gańczarczyk w reż. Remigiusza Brzyka. Spektakl będzie inspirowany „Mausem” Arta Spiegelmana, jedną z najważniejszych powieści graficznych w historii – „Opowieścią ocalałego”. Dwa rozdziały „Mausa” (rozdział V i VI) – „Mysie dziury” i „Pułapka na myszy” – opisują losy Władka i Andzi Spiegelmanów w Sosnowcu i na Środuli od momentu wybuchu wojny, przez przesiedlenie z centrum Sosnowca do utworzonego na Środuli getta, po ucieczkę z getta, niedługo przed jego likwidacją.

Niezwykła historia tej dzielnicy zainspirowała twórców, jednak żeby spektakl mógł wykrzemić w pełnej krasie, także tej wizualnej potrzebne są archiwalne zdjęcia. Zachęcamy więc mieszkańców i byłych mieszkańców dzielnicy do zajrzenia w swoje albumy, bo mogą się tam kryć prawdziwe perełki. 

Na potrzeby produkcji i promocji spektaklu poszukujemy zdjęć wykonanych na terenie sosnowieckiej dzielnicy Środula. Szczególnie szukamy fotografii sprzed roku 1989. Szukamy zarówno zdjęć profesjonalnych, jak i amatorskich. Chcemy pokazać jak zmieniało się to osiedle, w jaki sposób od nowa zasiedlali je ludzie, jakie były ich pierwsze zdjęcia z nowego osiedla. Mogą to być fotografie rodzinne, ale też takie, które przedstawiają starą i nową Środulę – mówi Paweł Ptak z Działu Programowego Teatru Zagłębia.

Przesłane zdjęcia staną się podstawą wystawy planowanej na początek przyszłego roku. Skany lub fotografie zdjęć można przesyłać na adres: p.ptak@teatrzaglebia.pl. Pokazy spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” zaplanowane są w dn.: 28-30 października, 4-5 listopada oraz 10-11 grudnia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 54.3µg/m3 PM2.5: 47.4µg/m3