Zgubiłeś się w lesie? Pomogą "tajemnicze" słupki

61 577308 g

Redakcja

11 października, 2022

Podczas grzybobrania nietrudno zgubić nie tylko nożyk, ale i orientację w terenie. Co zrobić gdy zgubimy się w lesie i jak podać służbom swoją lokalizację?

Brak znajomosci terenu oraz brak przygotowania do grzybobrania wielokrotnie w tym sezonie kończył się już interwencją policji i strażaków. Często te osoby nie potrafiły dokładnie podać swojej lokalizacji, nie pamiętały w jakiej miejscowości zostawiły samochód lub przy jakiej drodze. Aby uniknąć tego typu sytuacji, wybierając się do lasu musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

Przede wszystkim do lasu nie chodzić samemu, tuż przed zmrokiem ani bez naładowanego telefonu komórkowego. Pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy. Warto także zabrać ze sobą dodatkowe ubranie w razie deszczu i latarkę lub coś odblaskowego, co pomogło by nas ujrzeć. Jednak co zrobić kiedy zgubimy się w lesie?

Po pierwsze NIE PANIKUJMY! - to najważniejsza zasada. Generalnie dobrą praktyką dla zagubionych jest to, żeby zatrzymać się w miejscu, w którym poczujemy, że zgubiliśmy drogę, żeby już nie kluczyć i nie pogarszać swojej sytuacji.  W odnalezieniu drogi mogą ci pomóc „tajemnicze" słupki. Są one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy poruszać się drogą w jednym kierunku. Prędzej czy później natrafisz na linię oddziałową, czyli bezdrzewny pas lub drogę. Podążając tą ścieżką, dotrzesz do słupka oddziałowego z numerem. Gdy już go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie się znajdujesz oraz w którą stronę masz iść. Jeżeli sobie z tym nie poradzisz, zatrzymaj się przy nim, odczytaj umieszczony na nim numer i spróbuj wezwać pomoc.

Warto wiedzieć coś o samej strukturze lasu. Podzielony jest on na sektory. Na nizinach mają one równy kształt, natomiast w górach mogą być nieregularne. Dodatkowo każdy z oddziałów ma swój numer, który znajduje się na południowo-wschodnim rogu słupka umieszczonego w narożniku oddziału. Jeśli zgubimy się w lesie, ważne jest również rozpoznanie otoczenia. Warto znaleźć charakterystyczne elementy, np. gazociągi czy linie elektryczne i nimi podążać. W górach mogą być to potoki. Idąc tym tropem, dotrzesz do słupka oddziałowego, bądź zamieszkałych terenów. Oczywiście jeśli masz przy sobie telefon z GPS, to możesz użyć aplikacji Lasów Państwowych (bądź innej) lub znaleźć elektroniczną wersję mapy lasu. Ważne żeby ułatwiło ci to odnalezienie się w lesie.

Kolejnymi znakami pozwalającymi na lepszą orientację w terenie leśnym jest płytka numeryczna umieszczona na drewnie. Wystarczy, że podasz ten numer, a służby ratownicze będą wiedziały, gdzie dokładnie się znajdujesz. Jeżeli na swojej drodze napotkasz urządzenia łowieckie (ambonę, zwyżkę, drabinę), podaj służbą ratowniczym dokładny opis napotkanego urządzenia. Niektóre urządzenia łowieckie mają nadane numery, które są przypisane do konkretnych oddziałów, gdzie zostały zlokalizowane. Ważne są również urządzenia i obiekty turystyczne. Na terenach Nadleśnictw, mają nadane swoje ścisłe numery inwentarzowe, które przypisane są do danego leśnictwa, konkretnego oddziału.

źródło: Śląska Policja 
61 577307 g

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3