Zespół Śląsk w Japonii! Artyści wystąpią w Tokio, Gifu i Kioto

Plakat Folk Crossroad

Redakcja

20 listopada, 2023

Artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” polecieli do Japonii, żeby przybliżyć naszą kulturę tamtejszej publiczności. Wystąpią m.in. w Tokio.

W Japonii wystąpią w okresie od 20 do 25 listopada/ Pokazy artystyczne oraz warsztaty polskiego tańca odbędą się w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”: „FOLK CROSSROAD” - tradycja i jej współczesne metamorfozy. Dialog taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny inspirowany muzyką Wojciecha Kilara. Artyści wystąpią w Tokio (20-21 listopada), Gifu (22-23 listopada) i Kioto (25 listopada).

Celem zadania będzie upowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności przedstawienie wieloaspektowego wymiaru kultury polskiej, której korzenie i źródła kultury ludowej stanowią podłoże do kształtowania wartości społecznych i etycznych, a także są cennym źródłem inspiracji artystycznych dla współczesnych połączeń elementów tradycji i nowoczesności – czytamy w projekcie zadania.

 Autorem widowiska jest Michaił Zubkow - choreograf i kierownik baletu Zespołu „Śląsk”, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara, ukazał świat – życie, jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka. Dla wzmocnienia przekazu, połączenie w spektaklu tańca ludowego z tańcem współczesnym zostało zintegrowane z wizualizacją filmową, scalając odrębne style wspólną symboliczną fabułą. 

- Na jego kanwie osadzona jest zawartość scenicznego pokazu, przeplatana choreografiami i popisami wokalnymi artystów Zespołu „Śląsk”. W programie znalazły się choreografie Hanny Chojnackiej, Juraja Kubanki oraz Michaiła Zubkowa. Wśród prezentowanych tańców m.in polonez z filmu „Pan Tadeusz”, „Polka szturchana” czy „Kujawiaki głuszyńskie” oraz utwory baletowe do muzyki Wojciecha Kilara w choreografii Michaiła Zubkowa - „Preludium” oraz „Exodus” – obydwa wykorzystują ludowe inspiracje w tańcu współczesnym. Wśród pieśni zabrzmią te, które zostały opracowane dla Zespołu „Śląsk” przez słynnego kompozytora w latach 70. ubiegłego wieku: „Odwiązała mi się”, „Nie chodź koło róży” - informuje zespół. 

W Kioto i Gifu Japończycy będą mogli skorzystać z możliwości odbycia warsztatów polskich tańców, które poprowadzą artyści Zespołu „Śląsk”. 

Partnerem strategicznym zadania jest Theater Xcai w Tokio. Wspierają go także Instytut Polski w Tokio oraz Ambasada RP w Tokio. Pozostali partnerzy: Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego, Rząd Prefektury Gifu - Wydział Wymiany Międzynarodowej (Gifu Prefectural Government - International Exchange Division).

To już siódma podróż artystów Zespołu „Śląsk” do Kraju Kwitnącej Wiśni. Po raz pierwszy zatańczyli i zaśpiewali w Japonii w 2002 roku, potem wyjeżdżali w kolejnych latach: 2004, 2015, 2016 i 2019. W 2020 roku japońska publiczność mogła podziwiać polską kulturę w formule online. Pandemia zatrzymała wówczas artystów w kraju, ale program zaplanowanych wcześniej koncertów zarejestrowano na filmie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 42.4µg/m3 PM2.5: 33.3µg/m3