Powiat Pszczyński i Stowarzyszenie "Pszczyna Miasto Zielone" zawarły porozumienie o współpracy w zakresie powołania zespołu ds. ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Porozumienie podpisali starosta Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski, prezes stowarzyszenia Anita Pala oraz wiceprezes Dorota Brauntsch-Noga. Zakłada ono powołanie zespołu opiniodawczo-doradczego do spraw ochrony dziedzictwa przyrodniczego. W jego skład wejdą członkowie Stowarzyszenia „Pszczyna Miasto Zielone” i przedstawiciele starostwa, a w pracach będą brać udział specjaliści z zakresu dendrologii i nauk przyrodniczych.
Głównym zadaniem powołanego w najbliższym czasie zespołu będzie konsultowanie pod kątem przyrodniczym inwestycji planowanych przez Powiat Pszczyński, opiniowanie doboru nowych nasadzeń oraz inicjowanie działań w kierunku zachowania cennej przyrodniczo zieleni.
- Zespół będzie opiniował realizowane przez Powiat Pszczyński inwestycje na etapie powstania projektu. Chcemy wypracować kompromisy możliwe do zaakceptowania przez wszystkie strony - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska. - Głos mieszkańców jest dla nas ważny. Podstawą społeczeństwa obywatelskiego jest sensowna współpraca z mieszkańcami i dobre intencje, które jej towarzyszą. Jestem przekonana, że skutkiem powołania zespołu będzie jeszcze większa dbałość o przyrodę - dodaje starosta.
Powołanie zespołu to zwieńczenie projektu w ramach akcji "Masz Głos" organizowanej przez Fundację Batorego, w której Stowarzyszenie "Pszczyna Miasto Zielone" uczestniczy od dwóch edycji.
Anita Pala, prezes stowarzyszenia podkreśla, że to pierwszy zespół z udziałem stowarzyszenia, który zostanie powołany przy samorządzie i ma nadzieję, że nie ostatni.
- Dziękujemy za otwartość na głos mieszkańców i dialog społeczny. To duża szansa dla nas wszystkich. Widzimy i rozumiemy, że intencje są czyste po obu stronach, co daje świetny punkt wyjścia do pracy nad dobrą stroną otaczającej nas rzeczywistości. Chcemy budować pozytywne wzorce i by nasza współpraca z Fundacją Batorego powodowała, że rozwój zaangażowania społecznego był coraz większy. Bo o to chodzi, by mieszkańcy danego miejsca, miasta czy powiatu czuli, że mają wpływ na to, co się dzieje - mówi Anita Pala.