„Zemsta nietoperza” Johanna Straussa na deskach gliwickiego Teatru Miejskiego

Zemsta nietoperza Opera Śląska

Redakcja

24 stycznia, 2023    Gliwice

We wtorek, 24 stycznia, na deskach gliwickiego Teatru Miejskiego gościnnie wystąpią aktorzy Opery Śląskiej w Bytomiu. Na dużej scenie przy ul. Nowy 55-57 artyści zaprezentują „Zemstę nietoperza” Johanna Straussa.

Akcja operetki rozgrywa się w kręgu wiedeńskich salonów. Sympatyczny, aczkolwiek lekkomyślny finansista Gabriel von Eisenstein za spoliczkowanie urzędnika skarbowego ma trafić do aresztu. Jego przyjaciel namawia go jednak, aby wcześniej nieco się rozerwał i wziął udział w balu. Nie jest to jednak próba pocieszenia Gabriela, ale część intrygi, która ma być zemstą za to, iż zostawił go kiedyś upojonego alkoholem po przyjęciu i zmusił do przejścia ulicami Wiednia… w przebraniu nietoperza. Na balu Gabriel pojawi się incognito, nie wiedząc, że – także incognito – będą tam jego żona Rozalinda i pokojówka Adela, a nawet sam…dyrektor więzienia (również w przebraniu). Maskarada doprowadzi do lawiny zabawnych pomyłek. 

„Zemstę nietoperza”, którą 24 stycznia o godz. 18.00 zobaczymy w Teatrze Miejskim w Gliwicach, wyreżyserował Henryk Konwiński (stworzył też choreografię).

Dowcipne dialogi i gra słów to zasługa wybornego przekładu Juliana Tuwima, jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Komizm sytuacji splata się z komizmem zawartym w tekście, a to wszystko ilustruje żywiołowa, radosna muzyka króla walca.

Premiera „Zemsty nietoperza” odbyła się 5 kwietnia 1874 w Theater an der Wien w Wiedniu. Autorami libretta, według francuskiego wodewilu Le Réveillon Henriego Meilhaca i Ludovica Halévyego, są Karl Haffner i Richard Genée.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 16.5µg/m3 PM2.5: 15.1µg/m3