Zdewastowane nagrobki na cmentarzu żydowskim zostaną uratowane

347420246 172158035583127 4319661339499291190 n

Redakcja

20 lipca 2023

Na początku czerwca ponad 20 macew na cmentarzu żydowskim w Zabrzu zostało zdewastowanych. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podpisał z miastem Zabrze porozumienie w sprawie naprawy uszkodzonych nagrobków. 

Cmentarzem żydowskim w Zabrzu na co dzień zajmuje się Stowarzyszenie "Zachor". Grupa poinformowała o zniszczeniach 5 czerwca.

- Krajobraz po burzy zastał nas na cmentarzu dnia dzisiejszego, tj. 05.06.2023 r. Szliśmy na cmentarz w atmosferze dobrze spełnionego obowiązku, bo przecież w remoncie mamy bramę wejściową, a staramy się aby również inne elementy cmentarza piękniały - informowało stowarzyszenie.

Zdewastowanych zostało ponad 20 macew, w tym 8 uległo poważnemu zniszczeniu. M.in. zniszczono nagrobek zasłużonej zabrzańskiej rodziny żydowskiej Maxa Bohma. Wyrwana i skopana został też najstarsza macewa na cmentarzu na grobie dziecka Heleny Schuller z 1871 r. To właśnie nagrobki dzieci ucierpiały najbardziej.

Sprawa została nagłośniona. Policja namierzyła dwóch podejrzanych. - Dwóch mieszkańców Zabrza w wieku 41 i 42 jest podejrzanych o niszczenie zabytkowych nagrobków na zabrzańskim cmentarzu żydowskim przy ulicy Cmentarnej. W wyniku podjętych działań już na drugi dzień po zgłoszeniu zatrzymano podejrzanych. Teraz grozi do 8 lat więzienia - informowała zabrzańska policja.

Renowacja cmentarza żydowskiego

 Na szczęście zniszczone macewy zostaną uratowane. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podjął decyzję o przeznaczeniu 50 000 złotych na naprawę nagrobków cmentarza żydowskiego w Zabrzu

Działania renowacyjne i rewitalizacyjne wokół zabytków stanowią podstawę misji instytutu, a bieżące reagowanie na celowe niszczenie obiektów historycznych jest naszym priorytetem komentuje dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski.

Celem porozumienia jest jak najszybsza naprawa obiektów historycznych wpisanych do rejestru zabytków. To także wyraz stanowczego sprzeciwu wobec wszelkim aktom wandalizmu.

Chcemy by te obiekty, jak najszybciej to możliwe, otrzymały potrzebne środki na ich renowację. Naszymi działaniami chcemy podkreślić, że dziedzictwo historyczne każdego wyznania religijnego, jest częścią polskiego dziedzictwa kulturowego, a naszym obowiązkiem jest je chronić i przekazywać następnym pokoleniom – dodaje dyrektor NIKZ.

Cmentarz to jeden z zabrzańskich zabytków. Ma ponad 150 lat.

fot. Stowarzyszenie Zachor

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3