
Na początku czerwca ponad 20 macew na cmentarzu żydowskim w Zabrzu zostało zdewastowanych. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podpisał z miastem Zabrze porozumienie w sprawie naprawy uszkodzonych nagrobków.
Cmentarzem żydowskim w Zabrzu na co dzień zajmuje się Stowarzyszenie "Zachor". Grupa poinformowała o zniszczeniach 5 czerwca.
- Krajobraz po burzy zastał nas na cmentarzu dnia dzisiejszego, tj. 05.06.2023 r. Szliśmy na cmentarz w atmosferze dobrze spełnionego obowiązku, bo przecież w remoncie mamy bramę wejściową, a staramy się aby również inne elementy cmentarza piękniały - informowało stowarzyszenie.
Zdewastowanych zostało ponad 20 macew, w tym 8 uległo poważnemu zniszczeniu. M.in. zniszczono nagrobek zasłużonej zabrzańskiej rodziny żydowskiej Maxa Bohma. Wyrwana i skopana został też najstarsza macewa na cmentarzu na grobie dziecka Heleny Schuller z 1871 r. To właśnie nagrobki dzieci ucierpiały najbardziej.
Sprawa została nagłośniona. Policja namierzyła dwóch podejrzanych. - Dwóch mieszkańców Zabrza w wieku 41 i 42 jest podejrzanych o niszczenie zabytkowych nagrobków na zabrzańskim cmentarzu żydowskim przy ulicy Cmentarnej. W wyniku podjętych działań już na drugi dzień po zgłoszeniu zatrzymano podejrzanych. Teraz grozi do 8 lat więzienia - informowała zabrzańska policja.
Renowacja cmentarza żydowskiego
Na szczęście zniszczone macewy zostaną uratowane. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podjął decyzję o przeznaczeniu 50 000 złotych na naprawę nagrobków cmentarza żydowskiego w Zabrzu
– Działania renowacyjne i rewitalizacyjne wokół zabytków stanowią podstawę misji instytutu, a bieżące reagowanie na celowe niszczenie obiektów historycznych jest naszym priorytetem – komentuje dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski.
Celem porozumienia jest jak najszybsza naprawa obiektów historycznych wpisanych do rejestru zabytków. To także wyraz stanowczego sprzeciwu wobec wszelkim aktom wandalizmu.
– Chcemy by te obiekty, jak najszybciej to możliwe, otrzymały potrzebne środki na ich renowację. Naszymi działaniami chcemy podkreślić, że dziedzictwo historyczne każdego wyznania religijnego, jest częścią polskiego dziedzictwa kulturowego, a naszym obowiązkiem jest je chronić i przekazywać następnym pokoleniom – dodaje dyrektor NIKZ.
Cmentarz to jeden z zabrzańskich zabytków. Ma ponad 150 lat.
fot. Stowarzyszenie Zachor