Zbliża się otwarcie Nowego Centrum Gliwic. Zmiana lokalizacji przystanków i tras autobusów

Plac Dworzec PKP Gliwice fot Michal Buksa DSCF4032

Redakcja

6 września 2023

W związku z finiszem prac po południowej stronie gliwickiego dworca PKP i zbliżającym się otwarciem Nowego Centrum Gliwic, Zarząd Transportu Metropolitalnego poinformował o nowych lokalizacjach przystanków oraz zmianie przebiegu tras dla linii A4, 224, 59 i M104.

Od piątku 8 września przystanek „Gliwice Dworzec”, obsługujący linie 8, 41, 58, 59, 60, 126, 156, 194, 224, 669, 676, 678, 687, 694, M1, M16, M18, M104 i M105 w kierunku Centrum Przesiadkowego, będzie działał w docelowym miejscu – na placu dworcowym naprzeciw biurowca BIPROHUT. Stanowisko obsługujące wymienione linie autobusowe w przeciwnym kierunku (w stronę placu Piastów), zostanie przesunięte o około 200 metrów, w rejon budynku przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 21.

Od poniedziałku 11 września zaczną działać przystanki dla linii A4 i 224 po wschodniej stronie placu dworcowego, z czym wiążą się zmiany przebiegu tras tych autobusów.

  • Linia A4wyłączone z obsługi linii zostaną przystanki: „Gliwice Dworcowa 1”, „Gliwice Strzody 1”, „Gliwice Częstochowska 1” i „Gliwice Plac Piastów 2”. Zmierzając w kierunku teatru, po obsłudze przystanku „Gliwice Jagiellońska 1” autobusy przejadą ulicami Jagiellońską i Bohaterów Getta Warszawskiego, wjadą w pobliże wschodniej strony placu dworcowego, a następnie w ul. Zwycięstwa, do włączenia się na swoją stałą trasę przejazdu od przystanku „Gliwice Zwycięstwa 3”. Natomiast w kierunku zajezdni, po obsłudze przystanku „Gliwice Zwycięstwa 1” autobusy przejadą ulicą Zwycięstwa aż do placu dworcowego, gdzie wjadą w pobliże jego wschodniej części, następnie przez ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i Jagiellońską włączą się na swoją stała trasę przejazdu (od przystanku „Gliwice Jagiellońska”).
  • Linia 224 – wyłączone z obsługi linii zostaną przystanki: „Gliwice Dworzec 3”, „Gliwice Dworcowa 1” i „Gliwice Strzody 2”. Zmierzając w kierunku Centrum Onkologii, po obsłudze przystanku „Gliwice Centrum Przesiadkowe 18” autobusy przejadą ulicami: Składową, Toszecką, Bohaterów Getta Warszawskiego, wjadą w pobliże wschodniej strony placu dworcowego, następnie w ul. Zwycięstwa i Wybrzeże Armii Krajowej, do przystanku „Gliwice Centrum Onkologii 1”, gdzie zakończą trasę. W kierunku przystanku „Gliwice Robotnicza” trasa przejazdu nie ulegnie zmianie.

Od poniedziałku 11 września zmianie ulegnie też trasa przejazdu linii autobusowych 59 i M104 wyłączone z ich obsługi zostaną przystanki na placu Piastów i przy dworcu, a włączony zostanie przystanek „Gliwice Piwna 1”. Autobusy tych linii zmierzające do Centrum Przesiadkowego w Gliwicach od strony ul. Wrocławskiej będą zatem jechać ulicami Częstochowską, ks. H. Hlubka, Piwną i Tarnogórską. Pojazdy jadące w kierunku przeciwnym, po obsłudze przystanku w Centrum Przesiadkowym przejadą ulicami: Tarnogórską, Piwną, przez plac Piastów i ul. Dworcową, do włączenia się na swoją stałą trasę przejazdu od przystanku „Gliwice Dworcowa 1”.

powiązane artykuły:

Lokalne 5 września 2023

Zarząd Transportu Metropolitalnego zmodyfikował rozkład jazdy autobusów linii 57, 187,259

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

27 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3