Zbigniew Ziobro w Gliwicach: Polska stoi węglem

Zbigniewgliwice
Kastelik

Szymon Kastelik

5 lipca, 2022

Zbigniew Ziobro wykorzystał wizytę na Górnym Śląsku, żeby skomentować trudną sytuację na rynku energetycznym w Polsce. Stwierdził, że gdyby rząd realizował program jego partii, wówczas tona węgla kosztowałaby nawet 900 złotych.

W poniedziałek, 4 lipca w Gliwicach Solidarna Polska otworzyła swoje poselsko-senatorskie biuro. W uroczystości udział wziął Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, prokurator generalny, a zarazem lider Solidarnej Polski. Towarzyszyli mu Michał Wójcik, Michał Woś oraz Beata Białowąs.

Politycy Solidarnej Polski, czyli koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości, wykorzystali okazję, żeby... pośrednio skrytykować PiS. Ziobro, Woś i Wójcik skomentowali aktualną sytuację dotyczącą polityki energetycznej, wysokich cen węgla oraz braku czarnego surowca.

- Gdyby był realizowany program Solidarnej Polski, ogłoszony na Śląsku, dotyczący energetyki węglowej, tona węgla kosztowałaby nie 3 tys. zł, ale 900 czy 1 tys. zł - stwierdził Zbigniew Ziobro w Gliwicach, który powtórzył, że to Solidarna Polska broniła polskiego górnictwa przed likwidacją i dalej to robi. W ubiegłym tygodniu jego partia ogłosiła, że przygotuje projekt zmiany prawa, który wycofa plan likwidacji kopalń węgla kamiennego. Koordynatorem planu ma być Janusz Kowalski, poseł z ziemi opolskiej.

- Polska stoi węglem. Mamy ogromne zasoby węgla kamiennego i brunatnego. Gdyby nie polityka UE, dzisiaj Polska nie miałaby problemu związanego z drastycznymi wzrostami cen energii i ciepła - dodał Ziobro, który w ten sposób pośrednio skrytykował również rząd Mateusza Morawieckiego, który zgodził się m.in. na opłaty CO2 i odejście od węgla.

- Polska ma surowiec gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne i prąd. To węgiel - podsumował Ziobro.

Michał Woś powiedział w Gliwicach, że jako minister środowiska przedłużał koncesję na wydobycie węgla do maksimum, czyli 50 lat. - Mówiliśmy, że haracz od powietrza, który wszyscy płacimy w ramach energetyki, czyli podatek od CO2, wykończy polską gospodarkę i wydrenuje kieszenie Polaków - skomentował wiceminister sprawiedliwości Woś.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.3µg/m3 PM2.5: 29.4µg/m3