Zazieleni się na gliwickim rynku

Rynek3

Redakcja

23 maja 2022

Na gliwickim Rynku sadzone są nowe drzewa – w sumie pojawi się tu 11 platanów klonolistnych. Wraz z niską zielenią oraz nowymi elementami małej architektury upiększą tę wyjątkową historyczną przestrzeń i będą sprzyjać odpoczynkowi.

Na Rynku w Gliwicach będzie więcej zieleni. Od razu wykorzystane zostaną duże sadzonki drzew – o obwodzie pnia około 20 centymetrów i wysokości od 4 do 5 metrów.

Drzewa będą rosły w specjalnych systemach antykompresyjnych, które zapewnią im optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie. Pozwalają one na odpowiednie umocowanie roślin, napowietrzanie i nawadnianie, a niewłaściwemu rozrostowi korzeni zapobiegają maty antykorzeniowe i folie ochronne. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, który odpowiada za całą inwestycję, zastosuje takie rozwiązanie po raz pierwszy.

Drzewa ozdobią trzy pierzeje – nie mogą być posadzone od strony wejścia do Ratusza z uwagi na gęstą sieć podziemnego uzbrojenia.

Wysoka zieleń uzupełniona zostanie w kolejnym etapie prac o kompozycje z krzewów, bylin i kwiatów, umieszczonych na kilkunastu rabatach. Rynek ozdobią m.in. hortensje, róże, cisy, lawenda czy tulipany botaniczne.

Z myślą o osobach szukających chwili wytchnienia, pojawią się nowe ławki, których będzie więcej niż przed modernizacją.

Gliwicki Rynek ozdobi:
11 drzew – platanów klonolistnych
84 krzewy, w tym: hortensje, róże i cisy
413 bylin m.in: jeżówka, lawenda, rozplenica japońska
994 rośliny cebulowe: czosnek i tulipany botaniczne

Sadzenie platanów zakończy się w czerwcu, ale już teraz na płycie Rynku mogą ustawiać się pierwsze letnie kawiarenki – na razie na ograniczonym terenie, ale wkrótce w pełnym zakresie.

Niedługo na Rynku montowane będą elementy małej architektury, sadzona będzie też niska zieleń. Modernizacja ma zostać sfinalizowana w lipcu, jesienią posadzone zostanę jeszcze rośliny cebulowe. Zadanie jest realizowane ze środków budżetowych miasta, a jego koszt wynosi 1,2 mln zł.

 

Źródło: UM Gliwice

Aktualna wizualizacja rynku1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3