Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu poszukuje kandydatów na zawodowe i niezawodowe rodziny zastępcze. Rodzicami zastępczymi mogą zostać osoby będące w zawiązku małżeńskim, ale również samotne, które spełnią odpowiednie wymagania.
Od nowego roku wchodzą przepisy, które przewidują umieszczanie dzieci do 10 roku życia w rodzinach zastępczych. Tyle prawo i teoria, w praktyce dzieci czekających na nowy dom jest dużo, a rodzin zastępczych nadal brakuje. Aby to zmienić, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu poszukuje kandydatów na zawodowe i niezawodowe rodziny zastępcze. Rodzicami zastępczymi mogą zostać osoby będące w zawiązku małżeńskim, ale również samotne, które spełnią odpowiednie wymagania. Potencjalni rodzice nie mogą być karani, muszą przejść badania psychologiczne i kilkumiesięczne szkolenie. Dopiero po jego zaliczeniu mogą zostać rodziną zastępczą niezawodową. Jeśli dobrze sobie radzą mogą "awansować' na zawodową rodziną zastępczą. Przykładem takich "dobrych praktyk" jest Izabela Drobnicka z Sosnowca.
Rodzicielstwo zawodowe to praca, w przeciwieństwie do większości zajęć - całodobowa, która nie wyklucza ciepła, zaangażowania czy miłości. Kocham je!”
Izabela Drobnicka zawodowo realizuje się jako nauczycielka chemii i biologii w szkole podstawowej. Jednocześnie rozwija karierę naukową. Trzy lata temu uzyskała doktorat w dziedzinie nauk chemicznych.
Obecnie wychowuje szóstkę dzieci, w wieku od 6 do 16 lat: dwójkę rodzonych oraz czwórkę w pieczy zastępczej. Pełni funkcję „zawodowej mamy" na pełny etat, jednocześnie łamiąc stereotypy rozwija karierę naukową i zawodową.
Rodzina zawodowa otrzymuje miesięczne wynagrodzenie oraz pomoc finansową na utrzymanie dziecka. Może również liczyć na jednorazowe wsparcie pieniężne na zakup łóżka, pościeli itp. Można również otrzymać zwrot za media, świadczenia fakultatywne np. wyjazd wspólny na wakacje lub wyjazd dziecka na kolonie, obóz itp. Dodatkowo, przy opiece nad dziećmi pomagać mogą inne osoby, które za swoją pomoc otrzymają wynagrodzenie. Natomiast rodzina niezawodowa otrzymuje tylko dofinansowanie na dziecko (1500 złotych miesięcznie). Ponadto, każdej rodzinie zastępczej zapewniana jest według potrzeb pomoc, m.in. psychologa, radcy prawnego, pedagoga i koordynatora pieczy zastępczej”
Dużym problemem, na jaki napotykają potencjalni rodzice zastępczy są kwestie mieszkaniowe. Potencjalni rodzice zastępczy lub będący już rodziną zastępczą przeważnie mają za małe mieszkania co nie pozwala przyjąć dodatkowych dzieci. W przyszłości władze Sosnowca przewidują przekazywanie dużych mieszkań dla osób, które zdecydują się zostać rodziną zastępczą.
Osoby zainteresowane utworzeniem rodziny zastępczej mogą kontaktować się z Zespołem ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.
Adres: ul. 3 Maja 33, Sosnowiec
Tel.: 32 296-22-81 lub 32 296-22-46.