Zastosowanie złota. Dlaczego jest tak popularne?

Zastosowanie zlota dlaczego jest tak popularne

Redakcja

28 maja 2024

Gdy sytuacja polityczno-gospodarcza na świecie jest niestabilna, wartość złota wzrasta. Analizy pokazują, że podczas wszystkich kryzysów i recesji na świecie jego notowania rosły. Rosyjska agresja na Ukrainę w lutym 2022 r. doprowadziła do tego, że ceny złota wzrosły do poziomów najwyższych od 2020 r. Eksperci ze Światowej Rady Złota szacują, że alokacja od 2 do 10 proc. kapitału w złoto może skutecznie ochronić portfel inwestycyjny. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że złoto to nie tylko sztabki, ale jego postacie możemy znaleźć również w wielu innych, nieraz zaskakujących miejscach.

Szczególne właściwości ograniczonego złota

Złoto jest wyjątkowym surowcem przede wszystkim ze względu na swoje właściwości, w tym wytrzymałość. Nie sposób je zniszczyć i nie ulega rozkładowi. Jest jednak podatne na odkształcenia w specjalnych warunkach – sztabki złota można ze sobą stapiać i uzyskiwać dowolne kształty. Szczególne znaczenie i wartość złota wynika jednak przede wszystkim z jego ograniczonych zasobów – na świecie udało się dotychczas wydobyć niespełna 200 tys. ton złota, a odkryte i wydobywalne zasoby nie przekraczają dodatkowych 60 tys. ton.

Prezent, który nigdy nie zawiedzie, czyli złota biżuteria

Najbardziej charakterystycznym wykorzystaniem złota jest biżuteria. Zdarzało się, że nawet 75 proc. produkowanego na świecie złota przeznaczane było właśnie do produkcji biżuterii (obecnie, przy zawirowaniach geopolitycznych, odsetek ten oscyluje wokół 50 proc.). Złoto, jako najbardziej plastyczny metal, po odpowiedniej obróbce może przyjąć postać kolczyków, bransoletek, łańcuszków, wisiorków czy pierścionków. Jest ono najczęściej wybieranym kruszcem przez nowożeńców decydujących się na ślubne obrączki.

Złoto w medycynie i kosmetologii

Złoto ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Na pewno nie raz, gdy pojawił się jęczmień na oku lub użądliła Cię pszczoła, babcia poradziła potrzeć to miejsce czymś złotym. Złoto jest szeroko wykorzystywane w stomatologii, m.in. do wypełniania ubytków w zębach oraz budowy koron i mostów. Stosowane jest także w środkach leczniczych na łuszczycę czy reumatoidalne zapalenie stawów, wspomagając łagodzenie dolegliwości skórnych. W drogeriach można spotkać kremy i balsamy ze złotem, które działają kojąco i odmładzająco na skórę. Ponadto, nanocząsteczki złota są wykorzystywane w diagnostyce, np. w teście wykrywającym chorobę meningokokową w czasie krótszym niż 15 minut.

Dłuższy żywot urządzeń elektronicznych

Złoto jest świetnym przewodnikiem elektrycznym i cieplnym. W przeciwieństwie do miedzi i srebra, które również mogą być wykorzystywane w ten sposób, złoto nie ulega korozji. Dlatego urządzenia takie jak komputery czy smartfony zbudowane na jego bazie będą działać znacznie dłużej. Nanocząstki złota wykorzystywane są także w przenośnych pamięciach, takich jak karty micro SD, co pozwala na zwiększenie prędkości zapisywania danych.

Misja na Księżyc niewykonalna bez złota

Złoto chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym, dlatego hełmy astronautów pokrywane są cienką warstwą złota. Podobnie jest z samolotami – ich przednie szyby zabezpieczane są przezroczystą warstwą złota, aby chronić pilotów oraz umożliwić natychmiastowe usunięcie wody, mgły czy oznak mrozu.

Cukiernictwo z rozmachem

Od kilku lat w cukiernictwie panuje trend, aby każdy większy smakołyk czy malutka monoporcja były dopracowane w najmniejszym szczególe. W celu wzbudzenia zachwytu i podbicia walorów estetycznych wykorzystuje się złoto. Jest ono obojętne dla organizmu człowieka, nie ma smaku i nie posiada wartości odżywczych, jednak może stanowić istotny walor dla naszych oczu. Stosowane w formie złotych listków czy płatków jako składnik dekoracyjny może podbić efekt wizualny oraz cenę prezentowanego produktu.

Nie byłoby sportowych zmagań bez walki o złoto

Złoto było wykorzystywane już przez starożytnych rzemieślników. Jednym z najbardziej znanych zabytków wykonanych w tym kruszcu jest Maska Tutenchamona z XIV wieku p.n.e., do której użyto 23-karatowego złota stopionego z miedzią. Ze złota mogą być wykonywane także mniej imponujące produkty dekoracyjne, które jako przedmioty użytkowe wykorzystujemy w swoich domach i mieszkaniach. Jest to jednak przede wszystkim prestiżowy materiał dla sportowców. Podczas różnego rodzaju rozgrywek i turniejów dają oni z siebie wszystko, aby zawalczyć o upragnione statuetki czy medale w złotej postaci. Pamiętajmy jednak, że nawet w przypadku tak prestiżowych imprez jak igrzyska olimpijskie, mówimy bardziej o trofeach pozłacanych niż wykonanych z czystego złota.

Inwestowanie w złoto. Szeroki wybór możliwości

Złoto cieszy się dużą popularnością w różnych sektorach gospodarki i ma ugruntowaną pozycję w świadomości ludzi od tysięcy lat, co sprawia, że jest atrakcyjnym wyborem dla inwestorów. Obecnie osoby zainteresowane inwestowaniem w złoto mają szeroki wachlarz możliwości. Tradycyjną metodą jest zakup fizycznego złota, na przykład w formie monet bulionowych, sztabek, monet kolekcjonerskich czy biżuterii. Dla celów stricte inwestycyjnych warto jednak skupić się na monetach bulionowych i sztabkach złota ze względu na ich łatwiejszą zbywalność i niższe prowizje. Ważne jest, aby nabywać te produkty od renomowanych producentów, co gwarantuje ich jakość i lepszą płynność. Aby zachować wartość fizycznego złota, powinno być ono przechowywane w specjalnych certyfikowanych opakowaniach, co z kolei wiąże się z koniecznością bezpiecznego przechowywania.

Alternatywnie można inwestować w złoto w formie pośredniej, czyli tzw. złoto papierowe. Ta forma inwestycji eliminuje problemy związane z przechowywaniem i ryzykiem kradzieży. Opcje te obejmują ETF-y oparte na złocie, kontrakty CFD na złoto (zobacz też: https://www.xtb.com/pl/oferta/dostepne-rynki/towary/gold) oraz akcje i obligacje firm zajmujących się jego wydobyciem. Tego rodzaju transakcje najczęściej realizuje się u sprawdzonych brokerów, którzy dbają o bezpieczeństwo inwestycji dzięki odpowiednim regulacjom. Inwestując w Polsce, warto wybierać brokerów podlegających nadzorowi KNF i posiadających zabezpieczenia w KDPW. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od wybranego sposobu inwestowania w złoto, zawsze wiąże się to z ryzykiem, dlatego do lokowania kapitału należy podchodzić odpowiedzialnie.

powiązane artykuły:

Jaka bizuteria do sukienki od szyję
Lifestyle 20 lutego 2024

Sukienki to ulubiony element kobiecej stylizacji. Często też jest to jeden z najważniejszych rod

Jaką biżuterię dla mamy z diamentami wybrać 2023
Lifestyle 19 kwietnia 2023

Ręcznie robiona biżuteria z diamentami to wyjątkowy prezent na Dzień Matki. Ponadczasowy dodatek

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.1µg/m3