Zasadzone niedawno kasztanowce w Katowicach trzeba... wymienić

Sadzenie drzew na Stawowej fot KAW

Redakcja

25 grudnia, 2023

W ubiegłym tygodniu na ul. Stawowej w centrum Katowic zasadzono 7 kasztanowców. W trakcie odbioru pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach uznali, że zasadzone drzewa nie spełniają wymogów wynikających z przetargu na realizację tego projektu. Tym samym drzewa trzeba... wymienić.

Powodem problemów są korony drzew.  Przy planowaniu nasadzeń drzew w mieście, zwłaszcza w formule szpaleru, ważne jest, aby wszystkie sadzone drzewa miały jednakowo uformowaną koronę, co gwarantuje ich estetyczny wygląd, a także ułatwia ich pielęgnację w kolejnych latach. Podobnie sytuacja wygląda m.in. na Placu Kwiatowym, gdzie drzewa w momencie ich sadzenia miały identyczne kształty koron. Zależny nam, aby szpalery drzew sadzone w centrum Katowic spełniały ten wymóg, zwłaszcza w miejscach reprezentacyjnych, do jakich niewątpliwie należy ul. Stawowa – wyjaśnia Joanna Karcz, architekt krajobrazu z Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Przetarg na zasadzenie kasztanowców wygrała firma Calla. Po uwagach ze strony miasta, złożyła reklamację do szkółki odpowiedzialnej za dostarczenie drzew. Wymiana drzew odbędzie się na koszt wykonawcy, a obecnie posadzone drzewa zostaną zwrócone szkółce.

Po otrzymaniu nowych drzew, firma niezwłocznie przystąpi do ich wymiany. Nowe drzewa zostały zasadzone w ostatnim czasie na ulicy Dworcowej - 54 drzewa. Zawężenie al. Korfantego pozwoliło na nasadzenie 46 drzew, a niedawno zakończona modernizacja Warszawskiej to kolejne 70 drzew.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.6µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3