Zanieczyszczenie rzeki Białej amoniakiem. Odnaleziono śnięte ryby

Amoniakbb

Redakcja

10 marca, 2023

Śnięte ryby w rzece Białej. Powód? Wyciek niebezpiecznej substancji z terenu zakładu w Bielsku-Białej.

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło 7 marca w Bielsku-Białej. Do rzeki Białej na wysokości ul. Stefanii Sempołowskiej z wylotu kanalizacyjnego wpłynęła mleczna substancja, o intensywnym zapachu amoniaku. Szybko ustalono, że kanalizacja deszczowa należy do Zakładów Tłuszczowych BIELMAR.

Blisko miejsca zanieczyszczenia stwierdzono śnięte ryby:  2 sztuki dorosłe i kilkanaście sztuk narybku. - W tej sytuacji pobrali do badań próby ścieków wypływających z wylotu, a także próby wody z rzeki około 1 m poniżej wylotu oraz około 20 m powyżej miejsca zdarzenia. Wylot został zabezpieczony przez Państwową Straż Pożarną, a najbliższa okolica została uprzątnięta. Inspektorzy przeprowadzili także oględziny koryta rzeki Białej na długości od miejsca zdarzenia do wysokości Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej - informuje WiOŚ Katowice.

- Strażacy przy pomocy korka pneumatycznego przepływowego dokonali uszczelnienia wycieku. Po konsultacji z przedstawicielką Wód Polskich dokonano rozcieńczenia substancji nagromadzonej w okolicy miejsca wycieku - relacjonuje KM PSP Bielsko-Biała.

Jaka była przyczyna wycieku amoniaku?

Następnego dnia przeprowadzona została kontrola na terenie Zakładów Tłuszczowych BIELMAR. Ustalono, że doszło do awarii instalacji amoniaku. Strażacy zbudowali linię gaśniczą zakończoną kurtynami wodnymi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnej chmury amoniaku.

- Wyniki analiz wody pobranej do badań wykazały przekroczenia w zakresie pH wody, które wynosiło 12, chemicznego zapotrzebowania na tlen (parametr ten wskazuje, że w badanej próbie znajduje się jakaś substancja chemiczna, która pobiera tlen) oraz azotu amonowego. W badanej próbie potwierdzona została obecność amoniaku. Kontrola WIOŚ jest w toku - dodaje katowicki WiOŚ.


fot. WiOŚ Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.6µg/m3 PM2.5: 29.5µg/m3