Zakonnik z Bytomia skazany na 12 lat za gwałt i molestowanie ministrantów

Kosciolbytom
Kastelik

Szymon Kastelik

31 grudnia 2022

Katowicki sąd skazał na 12 lat więzienia franciszkanina, który pełnił posługę w jednej z bytomskich parafii. Przez lata miał doprowadzać do obcowania płciowego jednego z chłopców, oraz molestować upijanych przez siebie ministrantów. 

Jak informował w ubiegłym roku rzecznik prasowy Prowincji Wniebowzięcia NMP w Katowicach, 4 lutego 2021 roku Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce po otrzymaniu wiarygodnych informacji o możliwości popełnienia przestępstwa przez jednego z zakonników, natychmiast podjęła stosowne działania celem zapewnienia bezpieczeństwa osób trzecich i wyjaśnienia otrzymanych informacji. Zakonnik w trybie natychmiastowym został odsunięty od dotychczasowych obowiązków.

Sprawa została zgłoszona do Prokuratury Rejonowej w Bytomiu, która rozpoczęła śledztwo. Franciszkanin z parafii bytomskiej parafii był podejrzany o doprowadzenie do czynności seksualnej osoby małoletniej i podawania alkoholu nieletnim. Ofiarami mieli być ministranci. Wszystko trwało latami.

Duchowny nie przyznał się do winy. 30 grudnia 2022 roku Sąd Okręgowy w Katowicach ogłosił wyrok w tej sprawie. Zakonnik został skazany na 12 lat więzienia. -  Chciałbym poinformować, że Minister Prowincjalny wraz z zarządem Prowincji zgodnie z obowiązującą procedurą i wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski podejmą dalsze kroki w tej sprawie niezwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku - przekazał o. Olgierd Bartosz Paszkiewicz OFM, rzecznik prowincji.

Sąd stwierdził, że duchowny był winny zarzucanych mu czynów dotyczących  gwałtu oraz seksualnego wykorzystania małoletniego. Musi wypłacić również pieniężne odszkodowanie dla czterech ofiar. 

W tej sprawie należy podkreślić, że Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych zgłosiła sprawę do organów ścigania i współpracowała z nimi.

fot. screen Google

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3