Zakończyła się przebudowa układu drogowego w Gołonogu

20230709 041 pl dg golonog centrum przesiadkowe dg golonog dron

Redakcja

11 lipca, 2023

We wtorek 11 lipca rozpoczęły się odbiory nowego układu torowo-drogowego przy stacji Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Wartą 67,5 mln zł inwestycję zrealizowała dąbrowska spółka Nowak – Mosty na zlecenie miasta i PKP PLK. W jej ramach wybudowano m.in. ronda na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Uklańskiego oraz Parkowej i Wczasowej.

Już wcześniej, bo 28 kwietnia otwarta została otwarta najważniejsza część inwestycji, czyli droga pod nowym wiaduktem, który zastąpił dotychczasowy przejazd kolejowy z rogatkami. Pod wiaduktem znalazł się też chodnik i droga rowerowa.

W ramach inwestycji na stacji w Gołonogu powstały dwa zewnętrzne perony z torami kolei metropolitalnej oraz przejście podziemne pod torami. W miejscu starego peronu została zachowana rezerwa dla torów kolei dalekobieżnej, co w przyszłości pozwoli oddzielić ruch lokalny od dalekobieżnego i zwiększyć częstotliwości kursowania połączeń metropolitalnych.

Parkingi w drugim etapie

Ze względu na nieuregulowane kwestie własnościowe terenów wokół gołonoskiego dworca, część inwestycji związana z budową nowych miejsc parkingowych – zarówno dla rowerów jak i samochodów – będzie realizowana w kolejnym etapie.

– Podobnie ma się sprawa z dworcem kolejowym w Gołonogu. Jeśli uregulowane zostaną sprawy własnościowe i kolej zdecyduje się na modernizację budynku, gotowi jesteśmy do wynajęcia powierzchni, tak jak to zrobiliśmy w przebudowanym dworcu w centrum miasta – mówi prezydent Marcin Bazylak.

Radny Robert Kazimirski: Dzięki tej inwestycji wyjazd z Łęknic – czy to w stronę huty Katowice, czy DK94 i S1 – poprawił się diametralnie. Wcześniej bywało, że mieszkańcy tracili na przejeździe nawet i po 10 czy 15 min, czekając na przejazd pociągu. Bywało i tak, że ktoś mimo iż wyjechał z domu wcześniej, przez stanie przed rogatkami spóźniał się na pociąg. Teraz ruch jest płynny, znacząco poprawiło się także bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.

powiązane artykuły:

20230605 030 pl dg golonog centrum przesiadkowe dg golonog dron
Lokalne 7 czerwca, 2023

Prace przy przebudowie układu drogowego w rejonie gołonoskiego dworca są już na finiszu.  Ulice

Fot. PKM Sosnowiec
Lokalne 20 stycznia, 2023

Do zajezdni w dąbrowskim Gołonogu trafiło 11 z 16 nowych autobusów hybrydowych zamówionych w fabr

fot. UM Dąbrowa Górnicza
Lokalne 12 stycznia, 2023

Od soboty 14 stycznia autobusy kursujące przez aleję Zagłębia Dąbrowskiego będą się zatrzymywać n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3