Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Decyzja wojewody

C893932b0b90adf63b2708c09b9b2bc1
Kastelik

Szymon Kastelik

7 września 2022

Od kilku dni służby wyławiają tony śniętych ryb na odcinku III sekcji Kanału Gliwickiego. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wprowadził na terenie województwa śląskiego rozporządzenie porządkowe dotyczące zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Zakaz dotyczy odcinka od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec.

Rozporządzenie obowiązuje do 12 września włącznie. Zakaz dotyczy w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych – w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego.

– Istotna jest tutaj także współpraca z wojewodą opolskim, z którym jestem w stałym kontakcie i spotykamy się podczas wspólnych systematycznych wideokonferencyjnych sztabów kryzysowych. Skoordynowanie działań jest tutaj niezbędne, gdyż Kanał Gliwicki łączy nasze województwa – podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek.

W weekend przy granicy z województwem opolskim, na trzeciej sekcji Kanału Gliwickiego ujawniono olbrzymie ilości śniętych ryb. Wody Polskie oraz PSP przystąpiły do akcji wyławiania. W niedzielę do godz. 20:30 wyłowiono około 500 kg śniętych ryb. 

Jednak ryb cały czas przybywało. Do poniedziałku wyłowiono ich tonę. We wtorek Wody Polskie poinformowały już o trzech tonach martwych ryb -  Wody Polskie w Gliwicach w dalszym ciągu prowadzą działania w III sekcji Kanału Gliwickiego oraz na śluzach Sławięcice i Rudziniec, w związku z występowaniem na wskazanym obszarze od soboty, 3 września br., śniętych ryb. Są one na bieżąco odławiane przez pracujące w terenie służby Wód Polskich w Gliwicach, Straży Pożarnej i Straży Rybackiej. Ilość śniętych ryb, jaka do tej pory została podjęta z wód tego odcinka Kanału, szacowana jest łącznie na ok. 3 tony. Ich odławianie będzie kontynuowane w zależności od sytuacji. Na obiekcie trwają działania WIOŚ i PIW - informują Wody Polskie. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwołało w poniedziałek sztab kryzysowy. Straż Pożarna wykonała badania dna kanału sonarem, nie wykazały one jednak obecności żadnych niebezpiecznych materiałów. w celu uniemożliwienia przemieszczenia się śniętych ryb na pozostałe odcinki drogi wodnej, dnia 4 września br. wstrzymana została żegluga przez śluzy Sławięcice i Rudziniec na Kanale Gliwickim.

Podobna sytuacja miała miejsce w marcu, gdzie również w Kanale Gliwickim zauważono wiele martwych ryb. Wówczas zbadano próbki wody, które nie wskazywały na zatrucie. Wody Polskie zapewniają też, że marcowe zdarzenie w Kanale Gliwickim nie ma związku z wakacyjną katastrofą ekologiczną na Odrze.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 4.2µg/m3