Zagłębiowski Park Sportowy będzie gotowy w połowie 2022 roku

2020 10 27 PODPISANIE UMOWY LODOWISKO 1

Redakcja

27 października 2020

Już w połowie 2022 roku Zagłębiowski Park Sportowy będzie gotowy. To jedyny taki w Polsce i najprawdopodobniej jeden z nielicznych w Europie kompleks.

Od kilku miesięcy, na nieużytkach za Górką Środulską, trwa budowa stadionu oraz hali sportowej. Najdłużej ważyły się losy lodowiska. - Przez ostatnie kilka tygodni trwały intensywne rozmowy na temat ofert złożonych w przetargu. Rozważyliśmy kilka scenariuszy. W każdym ostatecznie dochodziliśmy do wniosku, że powinniśmy rozstrzygnąć to postępowanie. Przypomnę, że był to trzeci przetarg na wyłonienie wykonawcy nowego lodowiska

wyjaśnia Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego rozpoczęła się od stadionu, w skład którego wchodzi m.in. trzykondygnacyjny budynek klubowy. Nowoczesny obiekt (koszt budowy to 120 mln zł netto) będzie spełniał wymagania FIFA oraz UEFA. Trybuny pomieszczą 11 600 widzów, w tym 92 miejsca przeznaczono dla osób z niepełnosprawnościami i ich towarzyszy. Stadion, poza swoim sportowym charakterem, dostosowany będzie również do organizacji wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych, koncertów czy wydarzeń rozrywkowych, które mogą być dostępne nawet dla 25 000 widzów. Na stadionie znajdzie się miejsce na restauracje, punkty gastronomiczne, muzeum klubowe czy sklepy kibica.

Obecnie trwają prace związane z montażem 560 belek stopnicowych, na których posadowione będą krzesełka w kolorze Zagłębia. Prace prowadzone są na trybunie południowej, gdzie zamontowano już 15% belek. Rozpoczęto też wykonywanie stropu nad pierwszą kondygnacją budynku klubowego. W najbliższych dniach ma się rozpocząć montaż konstrukcji stalowej pod elewację oraz zadaszenie stadionu

wyjaśnia Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

Zlokalizowana od strony ulicy Bora-Komorowskiego i al. Blachnickiego hala sportowa, z 3052 miejscami, pozwoli na organizację meczów siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej oraz zawodów szermierczych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Hala główna, sala treningowa i promenada z powodzeniem mogą stać się areną wydarzeń kulturalnych.

W budynku znajdą się pomieszczenia biurowe pod wynajem, które w połączeniu z sąsiedztwem zaplecza konferencyjnego i restauracyjnego stanowić będą atrakcyjną powierzchnię dla przedsiębiorców. Hala, której budowa kosztuje 47 mln zł netto, będzie pierwszym gotowym obiektem w ramach ZPS.

W przypadku hali, kilka dni temu, w części trybuny południowej, rozpoczęliśmy montaż 85 belek stopnicowych trybun. Prace te potrwają do końca roku. Pod koniec listopada planowane jest rozpoczęcie montażu konstrukcji stalowej dachu. Według planów wykonawcy konstrukcja dachu wraz z pokryciem, ale jeszcze bez jakichkolwiek wykończeń powierzchni, powinna pojawić się na przełomie roku. Obiekt ma być gotowy dokładnie za rok

mówi prezes Skowronek

Nowy Stadion Zimowy stanowić będzie zarówno ogólnodostępną ślizgawkę, jak i, dzięki dostosowaniu do wymagań Światowej Organizacji Hokeja na Lodzie (IIHF), miejsce treningów i zmagań sportowych na najwyższym poziomie. Wyposażony będzie w odpowiednie strefy funkcjonalne: powierzchnie dla zawodników, kibiców, strefy VIP, powierzchnie dla mediów, obsługi bezpieczeństwa, obsługi medycznej, powierzchnie konferencyjne, biurowe i serwis cateringowy. Konstrukcja obiektu wyposażona będzie w platformę dla kamer telewizyjnych oraz w telebim czterościenny podwieszany pod dachem. Obiekt będzie w stanie pomieścić 2545 kibiców.

Trybuna główna obejmuje 2457 miejsc siedzących, w tym 20 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami i 20 miejsc dla osób towarzyszących. Płyta lodowiska będzie miała 1800 m2 powierzchni (60x30 metrów).

Hala będzie miała trzy kondygnacje. Oczywiście nie zabraknie zaplecza szatniowego z odnową biologiczną i zapleczem medycznym, pomieszczeń biurowych, gastronomicznych, sal konferencyjnych, oraz pomieszczeń pod ewentualny wynajem na usługi.

Budowa najnowocześniejszego w Polsce lodowiska będzie kosztowała 52,8 mln zł netto. Wykonawcą zostało Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Ta sama firma buduje również stadion oraz halę sportową. Za realizację całej inwestycji odpowiadać będzie Zagłębiowski Park Sportowy sp. z o.o.

foto: Maciej Łydek UM Sosnowiec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.6µg/m3 PM2.5: 5.0µg/m3