Zabytkowy tzw. Nowy Zamek w Żywcu będzie służył edukacji

Bez tytulu 20

Redakcja

22 kwietnia 2021

Powiat żywiecki wydzierżawił na 20 lat zabytkowy tzw. Nowy Zamek w Żywcu. Wicestarosta Stanisław Kucharczyk poinformował w czwartek, że firma, która obejmie budynek pałacu, poprowadzi w nim szkołę podstawową i przedszkole.

Podmiot, który złożył korzystną ofertę, prowadzi w Żywcu szkoły podstawowe i przedszkola. Wydzierżawili cały budynek. Powiat dopuścił możliwość, że część pomieszczeń będzie mogła zostać poddzierżawiona, przykładowo w sali lustrzanej otwarta miałaby zostać restauracja

 – powiedział Kucharczyk.

Dzierżawca zadeklarował, że rozpocznie działalność w pałacu od 1 września br. "Chce do tego czasu przenieść tu placówki szkolne, które rozsiane są po terenie miasta Żywca" – przekazał wicestarosta.

Samorządowiec dodał, że kwota czynszu dzierżawnego będzie wynosiła 63 tys. zł brutto miesięcznie. "Dzierżawca zadeklarował w podpisanej w ubiegły piątek umowie, że dochowa wszelkich standardów, a wszelkie remonty odbywały się będą pod okiem konserwatora zabytków" – zaznaczył.

Klasycystyczny pałac stoi pusty po wyprowadzce technikum, co było niezbędne, by pozyskać fundusze UE na remont. Jego utrzymanie kosztowało samorząd zbyt wiele. Dlatego zdecydowano się na znalezienie dzierżawcy.

Dwukondygnacyjny pałac, który wznieśli żywieccy Habsburgowie, pochodzi z XIX w. Był wielokrotnie przebudowywany. Po raz ostatni stało się to w 1911 r. Habsburgowie mieszkali w nim do II wojny. Po wojnie w budynku działało technikum leśne. W 2001 r. w pałacu, po powrocie z emigracji, zamieszkała księżna Maria Krystyna Habsburg. Zmarła tam w 2012 r. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3