W Zabrzu skończyły się (nie)rządy. Prezydentka Zabrza - Agnieszka Rupniewska zapowiada zmiany.

Agnieszka rupniewska zabrze konferencja

Dawid Płociński

14 listopada 2024

W ostatnich dniach miasto Zabrze stało się bardzo popularne w mediach. Nie chodzi jednak o lepsze wyniki Górnika. Bynajmniej. Słabe zarządzanie miastem w ostatnich latach doprowadziło do tragicznej sytuacji finansowej, z którą mierzą się nowe władze miasta wraz z Prezydentką Agnieszką Rupniewską. Sytuacja jest fatalna, ale zaproponowany plan daje nadzieję

Rządowe wsparcie dla Zabrza i inwestycje w odnawialne źródła energii

Rządowa pomoc finansowa dla Zabrza oraz duże środki przeznaczone na odnawialne źródła energii, które umożliwią redukcję kosztów energii elektrycznej i cieplnej – to główne tematy konferencji prasowej, która miała miejsce w Urzędzie Miasta.

Prezydentka Agnieszka Rupniewska przedstawiła plan poprawy finansów miasta, co jest warunkiem, aby Skarb Państwa przyznał Zabrzu tzw. wsparcie ratunkowe. Rząd może uruchomić takie fundusze w sytuacji, gdy samorządom grozi utrata płynności finansowej. To ostatnia szansa na zapewnienie miasta stabilności finansowej, ponieważ w przypadku niepowodzenia następnym krokiem może być powołanie zarządu komisarycznego, co oznacza czasowe „zamrożenie” miasta.

Radni jako pierwsi zapoznają się ze szczegółami planu podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w piątek o godzinie 7.00. Zabrze spełnia warunki do otrzymania wsparcia rządowego, ponieważ poprzednie władze miasta pozostawiły po sobie zadłużenie w wysokości 883 milionów złotych, co stanowi 60% rocznych dochodów miasta. To poważny sygnał alarmowy nie tylko dla Zabrza, ale i dla instytucji monitorujących finanse samorządowe.

„Proces wychodzenia na prostą nie będzie szybki ani prosty, ale poradzimy sobie z tym wyzwaniem. Na początek musimy zapewnić finansowy oddech, a kolejnym krokiem będzie realizacja inwestycji, które pozwolą pozyskać środki na rozwój miasta. Musimy unikać powtarzania błędów z przeszłości. Zabrze, które jest w naszych marzeniach, musi stać się miastem XXI wieku: nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom i inwestorom, a przede wszystkim rozwijającym się w sposób zrównoważony” – mówiła prezydentka Agnieszka Rupniewska podczas konferencji.

Dodatkowe wsparcie na rozwój odnawialnych źródeł energii

Finanse nie były jedynym tematem spotkania z dziennikarzami. W trakcie konferencji ogłoszono, że projekt rozwoju energetyki odnawialnej w Zabrzu uzyskał najwyższą ocenę w regionie. Miasto otrzymało 17,7 miliona złotych unijnego dofinansowania na ten cel. Dzięki tym funduszom mieszkańcy Zabrza będą mieli możliwość uzyskania pełnego dofinansowania na zakup, montaż lub modernizację instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Projekt skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych i obejmuje instalację aż 359 systemów. To realna okazja na obniżenie kosztów energii elektrycznej i ciepła.

powiązane artykuły:

Narkotyki w zabrzu
Lokalne 9 maja 2024

W mieszkaniu 40-letniego zabrzaninia policja ujawniła znaczną ilość narkotyków oraz amunicję do bron

Najlepsza restauracja zabrze makaoliwa
Lokalne 4 stycznia 2024

Jedzenie w restauracji to doskonała okazja do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Restauracje dosta

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.4µg/m3 PM2.5: 5.8µg/m3