Boks w Teatrze. Przed nami XVIII Memoriał Leszka Błażyńskiego

Memorial leszka blazynskiego

Dawid Płociński

14 listopada 2024

Widowiskowe ciosy, efektowne uniki i ostre wymiany. To między innymi zobaczą widzowie, którzy w dniach 30 listopada – 1 grudnia (sobota-niedziela) odwiedzą Teatr Rozbark w Bytomiu. Pojedynki będą obserwować legendy sportów walki, m.in. mistrz olimpijski w boksie Marian Kasprzyk, siedmiokrotny mistrz świata w kick-boxingu Cezary Podraza oraz Damian Jonak, który ma znakomity bilans walk na zawodowym ringu. Wstęp na turniej upamiętniający wybitnego pięściarza jest bezpłatny.

XVIII Międzynarodowy Memoriał Leszka Błażyńskiego to jedna z największych imprez w Polsce dla młodych europejskich pięściarzy.

Podobnie, jak w poprzednim roku, zawodnicy będą rywalizować na deskach klimatycznego Teatru Rozbark, który znajduje się przy ul. Kilara 29 w Bytomiu. W tym miejscu w przeszłości znajdowała się cechownia kopalni Rozbark, gdzie w latach 70. odbywały się pojedynki bokserskie. Utalentowani pięściarze Bytomskiej Akademii Boksu, klubu, który kontynuuje tradycje Szombierek Bytom, będą mieli możliwość rywalizować w historycznym miejscu i z wymagającymi rywalami, bo swój przyjazd zapowiedzieli już zdolni zawodnicy z Ukrainy, Anglii i Czech.

Legendy sportów walki

Pojedynki będą obserwować m.in. mistrz olimpijski w boksie Marian Kasprzyk, siedmiokrotny mistrz świata w kick-boxingu Cezary Podraza oraz Damian Jonak, który ma znakomity bilans walk na zawodowym ringu: 43 zwycięstwa (22 przed czasem) – 2 remisy – 1 porażka.

- Zawsze z przyjemnością przyjeżdżam do Bytomia na turniej poświęcony pamięci Błażyńskiego, bo wiem, że zobaczę dobre walki, spotkam się z przyjaciółmi i fanami boksu oraz uczczę pamięć Leszka – mówi Kasprzyk, który w 1960 roku w Rzymie zdobył złoty medal olimpijski, chociaż w trakcie pojedynku złamał kciuk.

Wnuczka i trofea mistrza

Od kilku lat podczas Memoriału występuje także wnuczka Leszka Błażyńskiego, Anna. Nastolatka nie walczy jednak w rękawicach, ale prezentuje w ringu dynamiczny i żywiołowy taniec. Podczas tegorocznej edycji również wystąpi.

Medale i historyczna walka zawodowa

Kibice będą mogli zobaczyć także trofea byłego pięściarza Szombierek Bytom. Błażyński, który zmarł w 1992 roku, był dwukrotnym brązowym medalistą olimpijskim (1972, 1976), mistrzem (1977) i wicemistrzem Europy (1971) oraz dwukrotnym mistrzem Polski. Stoczył 317 pojedynków (282 wygrał - 4 zremisował - 31 przegrał). Charakteryzował go ofensywny styl walki, znakomita technika i wielka ambicja. Był wychowankiem Mazura Ełk, następnie walczył w BBTS Bielsko-Biała i Szombierkach Bytom. W 1989 roku stoczył pierwszy powojenny pojedynek zawodowy w Polsce. W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu pokonał po dziewięciorundowej walce mistrza świata Henryka Średnickiego.

Organizatorami Memoriału są Miasto Bytom, Bytomska Akademia Boksu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu i Śląski Związek Bokserski. Patronatem honorowym objął Memoriał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Partnerami Memoriału są Polski Związek Bokserski i Solidarność. Patroni Medialni to Przegląd Sportowy i TVP3 Katowice. Wstęp na Memoriał jest bezpłatny.

PROGRAM XVIII MEMORIAŁU LESZKA BŁAŻYŃSKIEGO - Teatr Rozbark, Bytom, ul. Kilara 29

SOBOTA, 30 listopada,

  • 13:00 - Początek Turnieju
  • 15:00 - Oficjalne Otwarcie

NIEDZIELA, 1 grudnia,

  • 12:00 - Początek walk finałowych


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.9µg/m3 PM2.5: 17.3µg/m3