Zaatakował dwóch policjantów. Mieszkaniec Siemianowic Śląskich z poważnymi zarzutami

58 769594 1

Redakcja

26 października, 2023

Do Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich trafił akt oskarżenia w sprawie mieszkańcowi miasta. Zarzuca mu się czynną napaść na funkcjonariusza policji i stosowanie przemocy wobec innego policjanta, w celu zmuszenia go do odstąpienia od wykonania czynności służbowych. Ponadto mężczyzna prowadził pojazd mechaniczny pomimo sądowego zakazu. 

Do zdarzenia doszło w lipcu 2023 roku na ulicy Sienkiewicza w Siemianowicach Śląskich. Policjanci z drogówki przeprowadzali kontrolę trzeźwości. 28-letni siemianowiczanin na motocyklu ominął  oczekujące do kontroli samochody oraz policjanta. Widząc to, drugi z policjantów natychmiast wydał mu sygnał do zatrzymania się. 

28-latek jednak nie chciał się zatrzymać i najechał na funkcjonariusze, doprowadzając do upadku swojego i jego. Motocyklista kontynuował ucieczkę pieszo. Drugi z policjantów rozpoczął pościg za nim, oddając strzał ostrzegawczy z broni palnej - przy okazji został odepchnięty i został mu wykręcony nadgarstek.

- Mężczyzna nie zatrzymał się i uciekł w stronę pobliskich zabudowań. Policjanci kontynuowali pościg radiowozem, a następnie pieszo do momentu, gdy uciekinier zniknął w jednym z budynków. Pomimo podjętych działań nie udało się ustalić, gdzie ukrył się mężczyzna - relacjonowała siemianowicka policja.

Policjanci wymagali udzielenia pomocy medycznej. Dzięki zebranym na miejscu dowodom, szybko ustalono kim jest podejrzany i gdzie może przebywać. Został zatrzymany kolejnego dnia w Chorzowie. 

Miał orzeczone przez sąd dwa zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi. Pierwszy obowiązywał na okres 5 lat, a kolejny na 2 lata. Ponadto zatrzymany był karany za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, wpływanie na świadka oraz zmuszanie policjantów do zaniechania czynności służbowych. Co więcej, późniejsze śledztwo wykazało, że motocykl którym poruszał się 28-latek pochodziło z kradzieży.

Akt oskarżenia

- Jak wynika z uzyskanych opinii biegłych lekarzy, obaj policjanci doznali na skutek zdarzenia, obrażeń ciała skutkujących naruszeniem czynności narządu ciała na okres do 7 dni. W śledztwie ustalono również, iż motocykl, którym poruszał się oskarżony pochodził z kradzieży. Dowody sprawy w ocenie prokuratora, wskazują, iż oskarżony miał wiedzę, że motocykl pochodzi z przestępstwa - informuje Marta Zawada - Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Akt oskarżenia wpłynął do sądu. 28-latkowi zarzuca się dopuszczenie się czynnej napaści na funkcjonariuszu policji i stosowanie przemocy wobec innego policjanta, w celu zmuszenia go do odstąpienia od wykonania czynności służbowych oraz jazdę pomimo sądowego zakazu. Mężczyzna jest tymczasowo aresztowany.

Za zarzucane mu czyny grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.5µg/m3 PM2.5: 27.1µg/m3