Zawód Furmana to jedna z wizytówek Beskidów. To bardzo ciężka i niebezpieczna praca. Furmani docierają w miejsca gdzie inne pojazdy takie jak np. traktor nie mogą.W Beskidach odbędą się XX Zawody Furmanów.
Jest to wydarzenie, w którym możemy zobaczyć jak na co dzień wygląda współpraca woźnicy i konia pracujących w beskidzkich lasach.
Zapraszamy 27 lutego 2022 r. na parking leśny za stacją benzynową w Istebnej na godz. 11.00 na XX Zimowe Zawody Furmanów w Istebnej.
Chcemy, aby konkurs przybliżył i docenił trudną oraz niebezpieczną pracę furmana leśnego i jego koni, jak również był promocją Gminy Istebna i Nadleśnictwa Wisła”
Organizatorem zawodów są: Gmina Istebna, Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej oraz PGL Lasy Państwowe- Nadleśnictwo Wisła.
W jakich konkurencjach będą rywalizować zawodnicy?
1. Slalom z drewnem stosowym (para koni, dwóch furmanów).
- Przejazd do drewna stosowego;
- Przejazd slalomem wyznaczoną trasą pomiędzy drzewkami. Za ominięcie jednej przeszkody będzie naliczonych 10 sekund karnych, a ominięcie więcej niż jednej przeszkody zakończy się dyskwalifikacją uczestnika;
- Rozładunek drewna i ułożenie wałków drewnianych między palikami w ramach wyznaczonych linii. Za każde wysunięcie wałka poza linię będzie naliczonych 10 sekund karnych. Zarówno załadunku i rozładunku drewna dokonuje tylko jeden uczestnik, drugi ma za zadanie trzymać konie;
- Załadunek drewna stosowego 1 mp ( około 500 kg drewna świerkowego).
W całej tej konkurencji liczy się czas przejazdu. Pomiar czasu mierzony będzie elektronicznie.
2. Precyzyjne pchanie drewna dłużycowego (para koni, dwóch furmanów )
Konie ciągną, a następnie pchają drewno dłużycowe( suche drewno świerkowe), które czołem musi dotknąć drewnianego pala i zrzucić z niego piłeczkę; (jeżeli konie ciągnąc drewno potrącą lub ominą któreś z ustawionych na trasie drzewek to zostanie naliczone 5 sekund kary za każdy błąd).
W całej tej konkurencji liczy się czas i precyzja przejazdu między drzewkami. Pomiar czasu mierzony będzie elektronicznie.
3. Siła uciągu ( jeden koń, jeden furman)
Konkurencja ma na celu sprawdzić kondycję fizyczną koni i umiejętności furmana.
- Przejazd pojedynczym koniem 2 odcinków po 15 metrów z możliwością startu/ruszenia konia z miejsca w czasie do 1 minuty.
- Koń będzie ciągnął docelowo 2 kłody drewna świerkowego o łącznej masie około 500 kg (w max. czasie ruszenia z miejsca do 1 minuty). Start odbędzie się z jedną kłodą, a po przejechaniu pierwszego odcinka furman będzie miał za zadanie dopiąć drugą kłodę, następnie po raz kolejny ruszy z miejsca w czasie max. 1 minuty i przejedzie do mety. Zawodnik po przygotowaniu konia na stanowisku daje znać ręką sędziemu, że jest gotowy do startu.
W całej konkurencji liczy się czas przejazdu, a w przypadku nie osiągnięcia mety zostanie zmierzona odległość, na jaką zostało przeciągnięte drewno. Pomiar czasu mierzony będzie elektronicznie. Uczestnicy mogą korzystać wyłącznie z łańcuchów zapewnionych przez organizatora.
Zawodnicy otrzymają statuetki, dyplom i nagrody pieniężne za I, II i III miejsce w każdej z konkurencji.
Źródło: UG Istebna