Banerek Furmany 1

Redakcja

4 lutego, 2022

Zawód Furmana to jedna z wizytówek Beskidów. To bardzo ciężka i niebezpieczna praca. Furmani docierają w miejsca gdzie inne pojazdy takie jak np. traktor nie mogą.W Beskidach odbędą się XX Zawody Furmanów.

 Jest to wydarzenie, w którym możemy zobaczyć jak na co dzień wygląda współpraca woźnicy i konia pracujących w beskidzkich lasach.

Zapraszamy 27 lutego 2022 r. na parking leśny za stacją benzynową w Istebnej na godz. 11.00 na XX Zimowe Zawody Furmanów w Istebnej.

Chcemy, aby konkurs przybliżył i docenił trudną oraz niebezpieczną pracę furmana leśnego i jego koni, jak również był promocją Gminy Istebna i Nadleśnictwa Wisła”

czytamy na stronie gminy istebna. 

Organizatorem zawodów są: Gmina Istebna, Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej oraz PGL Lasy Państwowe- Nadleśnictwo Wisła.

W jakich konkurencjach będą rywalizować zawodnicy?

1.  Slalom z drewnem stosowym (para koni, dwóch furmanów).

  • Przejazd do drewna stosowego;
  • Przejazd slalomem wyznaczoną trasą pomiędzy drzewkami. Za ominięcie jednej przeszkody będzie naliczonych 10 sekund  karnych, a ominięcie więcej niż jednej przeszkody zakończy się dyskwalifikacją uczestnika;
  • Rozładunek drewna i ułożenie wałków drewnianych między palikami w ramach wyznaczonych linii. Za każde wysunięcie wałka poza linię będzie naliczonych 10 sekund  karnych. Zarówno załadunku i rozładunku drewna dokonuje tylko jeden uczestnik, drugi ma za zadanie trzymać konie;
  • Załadunek drewna stosowego 1 mp ( około 500 kg drewna świerkowego).
     W całej tej konkurencji liczy się czas przejazdu. Pomiar czasu mierzony będzie elektronicznie.

                                                     

 2.      Precyzyjne pchanie drewna dłużycowego (para koni, dwóch furmanów )

 Konie ciągną, a następnie pchają drewno dłużycowe( suche drewno świerkowe), które czołem musi dotknąć drewnianego pala i zrzucić z niego piłeczkę; (jeżeli konie ciągnąc drewno potrącą lub ominą któreś z ustawionych na trasie drzewek to zostanie naliczone 5 sekund  kary za każdy błąd).

W całej tej konkurencji liczy się czas i precyzja przejazdu między drzewkami. Pomiar czasu mierzony będzie elektronicznie.

                                                               

 3. Siła uciągu ( jeden koń, jeden furman)

Konkurencja ma na celu sprawdzić kondycję fizyczną koni i umiejętności furmana.

- Przejazd pojedynczym koniem 2 odcinków po 15 metrów z możliwością startu/ruszenia konia z miejsca w czasie do 1 minuty.

- Koń będzie ciągnął docelowo 2 kłody drewna świerkowego o łącznej masie około 500 kg (w max. czasie ruszenia z miejsca do 1 minuty). Start odbędzie się z jedną kłodą, a po przejechaniu pierwszego odcinka furman będzie miał za zadanie dopiąć drugą kłodę, następnie po raz kolejny ruszy z miejsca w czasie max. 1 minuty i przejedzie do mety. Zawodnik po przygotowaniu konia na stanowisku daje znać ręką sędziemu, że jest gotowy do startu.

W całej konkurencji liczy się czas przejazdu, a w przypadku nie osiągnięcia mety zostanie zmierzona odległość, na jaką zostało przeciągnięte drewno. Pomiar czasu mierzony będzie elektronicznie. Uczestnicy mogą korzystać wyłącznie z łańcuchów zapewnionych przez organizatora.

Zawodnicy otrzymają statuetki, dyplom i nagrody pieniężne za I, II i III miejsce w każdej z konkurencji.

 

Źródło: UG Istebna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.8µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3