Wzrost opłat za wyżywnienie w bytomskich szkołach i przedszkolach

Kindergarten gea7a3cdec 1920

Redakcja

27 września, 2022

Od 1 listopada w bytomskich szkołach i przedszkolach wzrośnie opłata za wyżywienie. Obiad w szkole będzie kosztował 9 zł, zaś w przedszkolu opłata za całodniowy posiłek (śniadanie, obiad, podwieczorek) wyniesie 12 zł.

Zmiany stawek spowodowane są rosnącymi kosztami żywności i energii potrzebnej do przygotowania posiłku.

- Otrzymujemy coraz więcej sygnałów od dyrektorów szkół i przedszkoli, że firmy, z którymi placówki mają podpisane umowy na dostarczenie produktów, chcą aneksować umowy, bo niestabilność rynku powoduje, że nie są w stanie utrzymać usługi na dotychczasowym poziomie cenowym - mówi Barbara Freier-Pniok, naczelniczka Wydziału Edukacji UM.  

Szkoły i przedszkola miejskie zobowiązane są co roku przystąpić do zamówień publicznych, w ramach których wyłaniane są firmy dostarczające produkty, z których następnie w  szkolnych i przedszkolnych kuchniach gotowane są posiłki. Stawkę za obiady ustala dyrektor placówki mocą zarządzenia, a następnie ma obowiązek poinformować rodziców dzieci o zmienionej opłacie.

Wzrost cen dotknął wszystkich produktów, z których przygotowywane są posiłki dla uczniów i przedszkolaków: warzywa, owoce, nabiał czy mięso.  

- Biorąc pod uwagę szalejące ceny, stawka ta nie jest wygórowana i za tę kwotę placówka jest już w stanie zapewnić dzieciom pełnowartościowy posiłek zgodny z określonymi normami - mówi Mariusz Fiszer, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji.

Źródło: UM Bytom 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.1µg/m3 PM2.5: 13.9µg/m3