Wyższe opłaty za zbiórkę odpadów w Świętochłowicach

Files galeria ZGO MG 8524 1920x 1457086983

Redakcja

29 marca, 2022

Mieszkańcy Świętochłowic nie należą do najbogatszych mieszkańców naszego regionu. Jednak będą musieli zapłacić więcej za odbiór odpadów.

W poniedziałek, 28 marca radni ze Świętochłowic na wniosek prezydenta miasta Daniela Begera podnieśli ceny za odbiór odpadów. Tym samym mieszkańcy miasta od 1 lipca zapłacą 6 złotych więcej, czyli 32,50 zł za osobę. To jedna z najwyższych stawek w całym województwie. Taniej jest m.in. w Katowicach, Sosnowcu czy Dąbrowie Górniczej. Beger tłumaczy decyzję rosnącymi kosztami i płynnością finansową.

- Łączny wzrost kosztu odbioru i zagospodarowania odpadów w tym roku to 2 086 620 zł! Mimo podwyżki, wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami nadal nie pokryją ich kosztów. Na ten cel gmina będzie musiała w tym roku wygospodarować ok. 1,5 mln złotych - komentuje Daniel Beger. 

Tymczasem w innych miastach koszty również rosną, jednak samorządy znalazły środki, żeby dofinansować wywóz odpadów i odciążyć mieszkańców. Takie decyzje podjęto m.in. w Zabrzu i w Bytomiu.

- Dopłata w wysokości 1 mln zł pokryje deficyt, który powstał w wyniku różnicy pomiędzy dochodami z pobranej od mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami a kosztami funkcjonowania całej machiny związanej z wywozem śmieci - informował w listopadzie Urząd Miasta w Bytomiu.

- Pomimo rosnących cen – w tym paliwa i prądu – opłaty ponoszone przez zabrzan pozostaną na stałym poziomie. Różnica pomiędzy nowym a dotychczasowym kosztem obsługi mieszkańców uregulowana zostanie przez miasto - komentuje prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. Warto dodać, że stawka za odbiór odpadów w Zabrzu jest jedną z najniższych w regionie. 

Wyższa opłata w Świętochłowicach ma obowiązywać przynajmniej do końca 2024 roku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.0µg/m3 PM2.5: 10.1µg/m3