Wystawę „Carboneum” w zabrzańskiej Wieży Ciśnień zwiedzimy za darmo. Tylko do końca roku!

fot. UM Zabrze

Redakcja

28 grudnia, 2022

W Zabrzu na mapie postindustrialnych zabytków funkcjonuje od dwóch miesięcy kolejna perełka – wyremontowana Wieża Ciśnień, która stoi przy ul. Zamoyskiego 2. Od Wielkiego Otwarcia, które nastąpiło 8 października obiekt przyciąga prawdziwe tłumy odwiedzających. Wstęp na prezentowaną w Wieży Ciśnień wystawę pn. „Carboneum” do końca roku jest bezpłatny.

Choć sama wieża liczy sobie ponad 100 lat, w jej wnętrzu podziwiać można aktualnie nowoczesną i multimedialną wystawę – CARBONEUM, poświęconą tematyce węgla jako pierwiastka, a także spędzić przyjemnie czas w znajdującej się na samej górze kawiarni.

Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.

Jeszcze niedawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka. Miastu udało się ją uratować. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działa m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.


powiązane artykuły:

Wiezacisnien
Lokalne 9 października, 2022

Otwarto zrewitalizowaną wieżę ciśnień w Zabrzu przy ul. Zamoyskiego. Wybudowano ją wybudowano w 1909

Wieza cisnien nowe 870x440
Lokalne 6 października, 2022

Zabrzańska Wieża Ciśnień powraca w nowej odsłonie. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków

Wieza najnowsze 870x440
Lokalne 22 września, 2022

Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego w Zabrzu otrzymała nagrodę I stopnia i tytuł „Budowa Roku 2021” w

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.6µg/m3 PM2.5: 13.2µg/m3