Wystawa Fotografii Urszuli Iwan i Tadeusza Łazarza w Sosnowcu

WystawaFotografii Urszuli Iwan i Tadeusza Łazarza

Redakcja

1 lutego 2023   

1 lutego o godz. 18.00 Energetyczne Centrum Kultury w Sosnowcu zaprasza na Wystawę Fotografii Urszuli Iwan i Tadeusza Łazarza. Wstęp wolny.

A co się stanie, jeśli zmieni się kontekst obrazu lub kształt będzie niejednoznaczny? Mózg nie znosi sytuacji, w której czegoś nie wie. Dlatego konstruuje odpowiedzi zbliżone, prawdopodobne, lub chociażby możliwe. Tak powstaje pareidolia.
Urszula Iwan i Tadeusz Łazarz postanowili wyśledzić obrazy implikujące to zjawisko, dostrzegając jego artystyczny potencjał. Bowiem tam, gdzie kończy się pewność, zaczyna się wyobraźnia. Niejednoznaczność daje przestrzeń swobodnej inwencji. Błądzący w skojarzeniach umysł stawia gmachy nieskończonych możliwości, które zaludnia stworzeniami z pogranicza baśni i koszmaru. Szukając analogii, przemierza bezkresne oceany pamięci, a towarzyszące temu lekkie napięcie działa mocniej niż najlepszy gatunek kawy. Przez krótką chwilę nie musimy być dorośli i logiczni; możemy się bawić skojarzeniami niczym dziecko klockami. I bardzo słusznie, gdyż neurolodzy są zgodni, że właśnie poprzez zabawę mózg rozwija się najlepiej.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.3µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3