
Akcja Fundacji Ekologicznej Arka "Książka za drzewo" wystartowała 5 kwietnia w Bielsku-Białej. Uczestnicy inicjatywy, sadząc drzewa i zapisując je na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/, mogą równocześnie wybrać książkę, a fundacja Arka ją im wyśle. Do rozdania jest około 600 książek oraz prawie 1.000 książek przygotowanych dla grup szkół i przedszkoli.
Podczas akcji za każde posadzone drzewo będzie można otrzymać wybraną książkę. Wszystkie książki zostaną wcześniej zebrane podczas specjalnych zbiórek książek używanych, które odbędą się w całym kraju.
Do tej pory udało się już posadzić 19.570 drzew i rozdać ponad 3.400 książek.
- Celem Książki za drzewo jest nauka szacunku do książek, którym fundacja daje drugie życie. Wszystko to jest połączone z ideą sadzenia drzew, niezwykle ważną w obliczu zmian klimatycznych – mówi prezes fundacji Arka i pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz.
Wraz ze startem akcji startuje system wyboru i rezerwacji książek za posadzone wcześniej drzewa. Każdy uczestnik może wpisać posadzone drzewo lub drzewa na stronie www.ksiązkazadrzewo.pl. Dzięki działającej tam zielonej mapie Polski można zobaczyć, gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. W zamian za zasadzenia, uczestnik otrzyma książkę z tzw. drugiej ręki, pochodzącą od osoby, która wcześniej odda swoją książkę.
- Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę – dodaje Wojciech Owczarz.
Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, że jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt.
Akcja Arki wpisuje się również w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planowane jest posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.
Wszystkiemu towarzyszy też ogólnopolska zbiórka używanych książek.
- W ten sposób Arka daje książkom drugie życie – oszczędza drzewa, wodę, energię i ogranicza emisję CO2. Promuje zasadę zero waste oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów zamiast tworzyć odpady – mówi W. Owczarz.