Fundacja Arka zainaugurowała program „Zielona ręka”

Zielonarekabielsko

Redakcja

24 kwietnia 2021

Ponad 700 tys. osób ma wziąć udział w organizowanym przez Fundację Ekologiczną Arka tegorocznym programie edukacyjnym „Zielona ręka”. Polega on m.in. na inicjowaniu powszechnych działań na rzecz środowiska naturalnego, jak sadzenie drzew czy gromadzenie deszczówki.

Drugą edycję programu zainaugurowano w Katowicach w przypadający w czwartek Dzień Ziemi. Na cały rok przedstawiciele Fundacji Arka zaplanowali w sumie 10 ogólnopolskich akcji edukacyjnych. Według organizatorów, to największy w Polsce program aktywnej edukacji ekologicznej. Ma być on odpowiedzią na wyzwania związane ze zmianami klimatu.

Będziemy edukować, ale przede wszystkim działać. Prowadzić proste i wymierne działania ekologiczne. Chcemy z Wami sadzić drzewa, gromadzić deszczówkę, sprzątać tereny przyrodnicze, walczyć ze smogiem, ratować zwierzęta, chronić bioróżnorodność. Przygotowywać się na następujące zmiany klimatyczne

podali ekolodzy.

Głównym przesłaniem programu jest inicjowanie powszechnych, prostych działań proekologicznych oraz budowanie ruchu, który będzie wspierał różnorodne działania edukacyjne i adaptacyjne w zakresie zmian klimatycznych.

Jedna z akcji edukacyjnych, będących częścią „Zielonej ręki”, nosi nazwę „Sadzimy tlen”. Polega na promocji sadzenia drzew, nakłanianiu mieszkańców do zakładania ogrodów przyjaznych dla ludzi, zwierząt i środowiska, a także prowadzeniu akcji w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach.

W tym roku tylko do akcji „Sadzimy tlen” zgłosiło się prawie 81 tys. uczestników. Na stronie www.sadzimytlen.pl powstaje ogólnopolska Mapa Zasadzonych Drzew. Można na niej znaleźć liczbę zasadzonych drzew i szacowanie ograniczenie dzięki temu ilości dwutlenku węgla w atmosferze.

Inne przedsięwzięcia w ramach „Zielonej ręki” będą dotyczyły m.in. gromadzenia wody deszczowej, ograniczania odpadów czy walce ze smogiem - powiedział PAP prezes Fundacji Arka i pomysłodawca programu Wojciech Owczarz. Jak podkreślił, zmiany klimatyczne dotyczą już nie tylko odległych krajów, ale wpływają także na nasze życie.

Upały, susze, problemy w rolnictwie, gwałtowne burze, trąby powietrzne – to zaczyna być także nasza codzienność. Do tego dochodzi fatalna jakość powietrza, smog, dzikie wysypiska. Naprawdę możemy jaszcze wymienić sporo problemów ekologicznych

wskazał.

Nie możemy czekać bezczynnie, aż nasza cudowna Ziemia stanie się miejscem, w którym trudno będzie nam żyć. Żyzna ziemia zamieni się w pustynie, rzeki wyschną, zwierzęta będą konały w męczarniach, a ludzie cierpieli z powodu chorób, upałów, braku wody czy pożywienia

dodał Owczarz.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie www.zielonareka.pl. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3