Wyjątkowy Dzień Ojca w Zakładzie Karnym w Zabrzu

Dzien ojca w ZK w Zabrzu

Redakcja

23 czerwca 2020

Z okazji Dnia Ojca, w zabrzańskim zakładzie karnym, wychowawcy zorganizowali warsztaty i umożliwili osadzonym nagranie własnych kołysanek oraz uszycie poduszek – przytulanek dla swoich pociech. Pisząc tekst i układając melodię osadzeni mogli wyrazić swoje ojcowskie uczucia i po prostu być blisko dziecka.

Z okazji Dnia Ojca skazani ojcowie zazwyczaj mogli zobaczyć się ze swoimi dziećmi na terenie zakładu karnego. Kadra w tym dniu organizowała spotkania rodzinne, podczas których osadzeni mogli pobawić się ze swoimi synami  i córkami  oraz je przytulić. W tym roku ze względu na pandemię trzeba było sięgnąć po inne środki oddziaływania, jednak takie, które nadal będą  pomagały osadzonym ojcom budować i podtrzymywać właściwe relacje z dziećmi.  

I właśnie tak powstał pomysł na zrealizowanie przez wychowawców dla skazanych ojców warsztatów pn. ,,WarszTATY super taty”.

Podczas zajęć uświadamiamy skazanym ojcom, ze nawet odbywając karę mogą być tatą dla swojego dziecka i dbać o łączącą ich więź lub spróbować ją nawiązać. Nie jest to zadanie łatwe, ale też nie jest to zadanie niemożliwie. Poprzez realizację warsztatów udowodniliśmy skazanym ojcom, że aby być obecnym w życiu swoich dzieci czasami wystarczy odrobina chęci i kreatywności – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, wychowawca Zakładu Karnego w Zabrzu.

Warsztaty miały na celu podniesienie kompetencji rodzicielskich osadzonych oraz zachęcenie ich do zaangażowanego ojcostwa. Podczas nich skazani ojcowie pod opieką wychowawców szukali odpowiedzi na wiele pytań: jak rozmawiać z dzieckiem i budować z nim więź, jakie metody wychowawcze stosować i jak się bawić ze swoją pociechą, jak być dobrym ojcem? Choć nie ma na te pytania prostej odpowiedzi i  jednej recepty na idealne ojcostwo, to już samo stawianie sobie tych pytań przez osadzonych ojców  można uznać za ogromny sukces. 

Druga część warsztatów poświęcona była realizacji nagrania kołysanek. Pod opieką wychowawców uczestnicy napisali tekst  i ułożyli melodię specjalnie dla swoich córek i synów. Dodatkowo skazani ojcowie uszyli przytulanki – chmurki, aby ułatwić zasypianie swoim pociechom.

Jestem ojcem dwóch synów Jakuba i Kacperka. Są jeszcze mali, dlatego trudno mi z nimi rozmawiać przez telefon, czy komunikator internetowy. Przez ostatnie pół roku rozmawiałem z dziećmi może 2 razy.  Biorę udział w programie i nagrywam kołysankę, żeby im przekazać, że chociaż mnie nie ma obok nich, nie mogę z nimi spędzać czasu, bawić się, to przynajmniej mogę im zaśpiewać do snu. Dzięki temu chociaż troszkę poczują, że jestem bliżej nich. Mam nadzieję, że dzięki kołysance, którą napisałem poczują ojcowską miłość. Wierzę, że ten „koszmar” niedługo się skończy i będę mógł być z nimi – powiedział Kamil, uczestnik warsztatów.

Właściwe relacje rodzinne podczas odbywania kary  mają ogromne znaczenie zarówno  dla funkcjonowania dzieci, rodziny jak i samych więźniów. Mają pozytywny wpływ na proces resocjalizacji, a później readaptacji społecznej osób odbywających karę oraz zmniejszają ryzyko powrotu do przestępstwa. Dzięki rodzinie skazany wie, że ma dla kogo się starać i dążyć do zmiany swojego zachowania, że ktoś na niego czeka. Kontakt z ojcem jest także ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i pełni funkcję ochronną  w profilaktyce zaburzeń zachowania, nawet gdy ten odbywa karę. Dlatego wychowawcy przez cały rok starają się jak najczęściej realizować różnego rodzaju działania na rzecz integracji rodzin. 

Źródło: informacja prasowa

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3