8cd0b64032210c8bdc04d00ca182ea15

Redakcja

21 czerwca 2020

Z okolic szczytu Równicy rozciąga się panorama na pasmo Czantorii Wielkiej i Małej, Tuł, Soszów, Skrzyczne, Malinowską Skałę i Baranią Górę.

Z Brennej Ośrodka Zdrowia

Kolor szlaku: zielony
Czas przejścia: 1,55 h / 1 h

Szlak ten nosi imię Edmunda Kaźmierczaka - prezesa Górnośląskiego Oddziału PTT i głównego inicjatora budowy schroniska na Równicy. Wyprawę rozpoczynamy od Brennej Ośrodek Zdrowia i skręcamy do doliny Leśnicy, mijając czarny szlak oraz kamieniołom Tokarzówka. Tuż za mostem na potoku Leśnica skręcamy w prawo. Początkowo ścieżka wiedzie przez las a następnie skrajem polany, która prowadzi do przysiółka Do Dudki. Na rozwidleniu skręcamy w lewo i maszerujemy leśną ścieżką do kolejnej polany. W tym miejscu skręcamy za zielonymi znakami w prawo i wchodzimy do bukowo - świerkowego lasu. Przed nami dłuższe podejście prowadzące na główny grzbiet Równicy. Napotykamy na niebieski szlak turystyczny wiodący z Orłowej na Równicę. Grzbietową przecinką dochodzimy do szczytu Równicy. Do schroniska schodzimy za żółtymi znakami.

Z Brennej Skrzyżowanie

Kolor szlaku: czarny, żółty
Czas przejścia: 2 h / 1,30 h

Zanim wyruszymy w trasę warto zwiedzić Chlebową Chatę, znajdującą się w Górkach Małych. Z Brennej Skrzyżowanie za znakami czarnego szlaku podążamy wąską drogą pomiędzy zabudowaniami. Po 15 minutach marszu docieramy do rozwidlenia dróg, gdzie znajduję się grota Matki Bożej Fatimskiej. Kierujemy się w prawo i po przebyciu około 1,4 km docieramy do żółtych oznaczeń prowadzących na Równicę. Po pokonaniu stromego zbocza idziemy już łagodniejszą ścieżką. Podczas wędrówki widzimy roztaczający się piękny widok na Ustroń i Brenną. Po godzinie marszu zdobywamy szczyt Równicy. Schodząc ze szczytu w kierunku Ustronia dojdziemy do schroniska PTTK. Skąd roztacza się panorama na pasmo Czantorii Wielkiej i Małej, Tuł, Soszów, Skrzyczne, Malinowską Skałę i Baranią Górę.

Mapa interaktywna:

http://emapy.com/brenna/#c=494535,206289&l=2&e=szlaki,rowerowe,narciarskie,dydaktyczne,streets,urzedy,zabytki&t=layers&g=

Foto: Gmina Brenna

8 51000

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3