Wybuch w Katowicach. Można wesprzeć finansowo parafię i poszkodowanych

IMG 20230128 104527

Redakcja

30 stycznia 2023

To była najprawdopodobniej najtrudniejsza niedziela w historii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Zbawienia w Katowicach-Szopienicach. Z powodu wybuchu księża nie mogli odprawić mszy świętej w swojej świątyni. Każda chętna osoba może wesprzeć finansowo parafię.  


27 stycznia około godziny 8:30 doszło do potężnej eksplozji w Katowicach-Szopienicach. Budynek parafialny przy ulicy Bednorza 20 został zniszczony. W wyniku zdarzenia zginęły dwie kobiety.

WIĘCEJ TUTAJ

UCIERPIAŁY INNE BUDYNKI, W TYM KOŚCIÓŁ - CZYTAJ TUTAJ

WYBURZENIE JEST KONIECZNE, ALE NAJPIERW WSZYSTKO TRZEBA ZABEZPIECZYĆ

Trwa powolne wyburzanie pozostałości po budynku parafialnym. Jak przekazał nam jeden z członków grupy nadzoru budowlanego, która zajmuje się problemem wyburzenia zniszczonego domu parafialnego, rozbiórka jest konieczna. Ściany nośnie zostały naruszone i nie są stabilne. Budynek grozi całkowitym zawaleniem i uszkodzeniem sąsiadującego budynku mieszkalnego.

Prace rozbiórkowe muszą przebiegać sprawnie oraz dokładnie. Proboszcz parafii poinformował służby o cennych dokumentach (m.in. archiwach parafialnych), które znajdują się pod gruzami. Ponadto prowadzący śledztwo prokurator zażądał przeprowadzenia powolnej rozbiórki kuchni, aby zachować jak najwięcej materiałów dowodowych.

POTRZEBNE WSPARCIE

Proboszcz i wikariusz parafii Zbawienia wraz ze swoimi rodzinami pozostali bez domu. Ponad stuletni budynek, który podobnie jak kościół był symbol Szopienic, znika z mapy Katowic. Jedno jest pewne: budynek parafialny musi zostać odbudowany. Ale do tego potrzebne są środki finansowe.

Biskup Kościoła i Prezes Diakonii apelują o składanie ofiar na pomoc Parafii i osobom poszkodowanym:

Dane do przelewu bankowego: 
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa
Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384  z dopiskiem „Szopienice”. bądź też za pośrednictwem płatności elektronicznych dotpay na https://diakonia.org.pl/darowizny/.

Darowizny można przekazać również bezpośrednio do parafii. Link TUTAJ.

Akademia Dobrych Pomysłów uruchomiła dwie internetowe zbiórki pieniędzy. Pierwsza przeznaczona jest na pomoc poszkodowanym w wybuchu. Natomiast pieniądze z drugiej zbiórki będą przeznaczone na pomoc dla Szkoły Podstawowej nr 55.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.7µg/m3